Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Bóle kręgosłupa – niepokojące sygnały, które wysyła nam organizm

Bóle kręgosłupa – sprawdź objawy i przyczyny oraz jakie wykonywać ćwiczenia na bóle kręgosłupa

Data publikacji: 5 lutego 2016, 13:12
Przewlekłe bóle kręgosłupa to problem, który dotyka coraz to młodsze osoby. W większości przypadków za te dolegliwości odpowiadamy my sami – siedzący tryb życia, stres oraz niewłaściwa postawa podczas wykonywania obowiązków domowych znacznie przeciążają kręgosłup, który zaczyna się buntować. Bóle kręgosłupa mogą być także sygnałem innego schorzenia, na przykład choroby reumatycznej. Jak poprawnie odczytać znaki, które wysyła nam organizm?
Bóle kręgosłupa – objawy, przyczyny – rodzinazdrowia.pl

Bóle kręgosłupa - przyczyny​

Przyczyny bólu kręgosłupa można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej z nich należy nadmierne obciążenie kręgosłupa poprzez siedzący tryb życia, podnoszenie ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób, noszenie torby na jednym ramieniu, nadwaga, a także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa czy niewyleczone urazy. Natomiast w drugiej grupie znajdą się schorzenia niezwiązane bezpośrednio z kręgosłupem, jak dla przykładu choroby narządów wewnętrznych czy nowotwory.

Bóle kręgosłupa – objawy, które powinny nas zaniepokoić​

Jak już wiemy, bóle kręgosłupa są objawem nie tylko przeciążenia tej części ciała, ale także wynikiem innych chorób. Jakie sygnały, które wysyła nam organizm, powinny nas zaniepokoić? Nie zawsze ból kręgosłupa można pokonać okładem, masażem czy lekiem przeciwbólowym. Jeśli drętwieje nam dłoń lub kark, odczuwamy mrowienie w nogach lub też dokuczają nam zawroty głowy i migreny, podczas których ból promieniuje do ramion, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa​

Wiele osób prowadzących siedzący tryb życia skarży się na bóle kręgosłupa lędźwiowego lub w odcinku szyjnym. Warto zatem zmienić swoje nawyki i zadbać o zdrowie. Przede wszystkim postawmy na aktywność fizyczną. Ćwiczenia na bóle kręgosłupa powinien dobrać nam fizjoterapeuta, który oceni na jakie obciążenia możemy sobie pozwolić. Dobrym rozwiązaniem jest także zakupienie karnetu na basen – pływanie na plecach znakomicie odpręża, a przy okazji wzmacnia mięśnie tułowia. Pamiętajmy też o noszeniu odpowiedniego obuwia, którego obcas powinien wynosić 3-4 cm.

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót