Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Bóle pleców – poznaj przyczyny dolegliwości

Silny ból pleców – przyczyny Sprawdź co oznaczają częste bóle w krzyżu

Data publikacji: 9 lutego 2016, 09:57
Bóle pleców mają osoby w każdym wieku. Za taki stan rzeczy odpowiadają nie tylko złe nawyki, ale także inne choroby, niekoniecznie związane z kręgosłupem. Jeśli bóle powracają i przybierają ostrzejszą formę, wtedy jedynym wyjściem z sytuacji jest wizyta u specjalisty. Odpowiednia diagnoza powinna pozwolić w szybki i prosty sposób uporać się z problemem bólu pleców i wrócić do swoich obowiązków. Pamiętajmy, że to, jak długo będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem, w dużej mierze zależy od nas samych.
Ból pleców – przyczyny bólu w krzyżu – rodzinazdrowia.pl

Najczęstsze przyczyny bólu pleców​

Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej znacznie osłabia mięśnie grzbietu i sprzyja kontuzjom. Wykonywanie codziennych obowiązków domowych w zły sposób, dźwiganie ciężarów czy noszenie siatek z zakupami w jednej ręce to najpopularniejsze przyczyny bólu pleców. Mało kto przejmuje się właściwą postawą ciała podczas prasowania lub kupuje specjalny materac, który zapewni mu dobry i zdrowy sen. Pamiętać należy o odpowiednim schylaniu się (najlepiej wtedy uklęknąć), panie zaś powinny zwrócić baczną uwagę na obuwie – będące w codziennym użytku buty na wysokim obasie mogą znacznie wpłynąć na stan kręgosłupa. Z drugiej strony osoby spędzające zbyt dużo czasu na siłowni lub wykonujące ćwiczenia w zły sposób także mogą być ofiarami przykrych dolegliwości. Jednak bardzo często przyczyny bólu pleców tkwią w zupełnie innych schorzeniach, których źródła na próżno szukać w kręgosłupie. O jakich chorobach mowa?

Silny ból pleców objawem choroby​

Jakie są przyczyny bólu pleców - rodzinazdrowia.plCzęsto silny ból pleców wynika z wrodzonych lub nabytych schorzeń kręgosłupa, takich jak przepuklina, choroba zwyrodnieniowa, kompresyjne złamanie kręgów, guzy czy stenoza. Jednak ból może być objawem także zupełnie innej choroby, niezwiązanej z kręgosłupem. Do tej grupy zaliczymy m.in. zapalenie płuc, ostre zapalenie opon mózgowych, tętniak aorty brzusznej, półpasiec czy chorobę kości Pageta. W przypadku powracającego silnego bólu pleców ważne jest wykonanie specjalistycznych badań, które umożliwią postawienie trafnej diagnozy. Niestety zazwyczaj oznacza to spędzenie wielu godzin w kolejkach do specjalistów lub wydanie dużej sumy na leczenie w prywatnym ośrodku zdrowia. Mimo to zlekceważenie bólu może spowodować zaostrzenie choroby i znacznie pogorszyć nasz komfort życia, dlatego nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.

Ból pleców w ciąży​

Ból pleców w ciąży dotyka ponad połowę ciężarnych kobiet. Jest on wynikiem zmian, zachodzących w ciele kobiety wraz z każdym kolejnym przybywającym kilogramem. Z powodu wygięcia odcinka piersiowego i lędźwiowego zmienia się środek ciężkości ciężarnej i jej postawa ciała, a poszczególne kręgi kręgosłupa są dodatkowo obciążane. Jak poradzić sobie z bólami, aby móc w pełni cieszyć się z oczekiwania na potomstwo? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie stosować żadnych leków, maści czy kremów bez konsultacji z lekarzem. Ulgę przy bólu w krzyżu powinny przynieść: masaże, pływanie czy też delikatne rozciąganie mięśni. Warto poprosić fizjoterapeutę o pomoc w doborze odpowiednich ćwiczeń, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj ważna jest profilaktyka. Jeśli przyszła mama dbała o swój kręgosłup i była aktywna fizycznie, wtedy czas ciąży powinien przebiec bez komplikacji w postaci bólu w krzyżu, a co więcej – młoda mama szybciej wróci do formy po porodzie.

Ból w krzyżu – nie ignoruj bólu pleców na dole i między łopatkami​

Czy praca biurowa ma wpływ na ból pleców - rodzinazdrowia.plBóle pleców, niezależnie od przyczyny ich powstania, to sygnał od organizmu, że czas na zmiany. Godziny spędzone przed ekranem monitora lub telewizora wreszcie dadzą o sobie znać. W przypadku bólu pleców w ciąży, a także słabego bólu w krzyżu, zazwyczaj ulgę przyniosą nam delikatne ćwiczenia oraz masaże. Jeśli bóle wynikają z przeciążenia kręgosłupa i mają charakter powracający, warto zastanowić się nad wizytą u fizjoterapeuty lub też wyjechać na turnus do ośrodka rehabilitacyjnego. Czasami wystarczy zadbać o aktywność fizyczną, zaczynając od delikatnego pilatesu czy jogi skierowanej właśnie do osób borykających się z bólami kręgosłupa. Wizyta na siłowni czy wyczerpujący jogging to niekoniecznie najlepsze aktywności, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają regularne uprawianie sportu. Niekiedy jednak konieczne jest udanie się do specjalisty. Warto pamiętać, że silny ból pleców może być objawem groźnej choroby. Gdy przyczyny bólu pleców tkwią w innych schorzeniach, należy poddać się specjalistycznemu leczeniu. Tylko w taki sposób wrócimy do formy i zapomnimy o przykrych dolegliwościach.

Małgorzata Filek
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót