Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieGenetyka

Brak łez również może być chorobą

Zespół Sjögrena – jak rozpoznać?

Data publikacji: 21 kwietnia 2016, 15:50
Zespół Sjögrena to choroba autoimmunologiczna, prowadząca do upośledzenia gruczołów łzowych i ślinianek – stąd druga nazwa tej choroby - zespół suchości. Zmiany zapalne mogą także objąć płuca, nerki, tarczycę czy narządy przewodu pokarmowego.

Przyczyny zespołu Sjögrena

Zespół Sjögrena charakteryzuje się stanem zapalnym gruczołów łzowych i ślinianek, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia wydzielania śliny lub wydzielania łez. O chorobie często decydują czynniki genetyczne, jednak zespół Sjögrena może się rozwinąć także w wyniku infekcji, na przykład na skutek zarażenia wirusem Epsteina-Barra czy wirusem HIV. Zwiększone ryzyko choroby występuje także u osób z zapaleniem wątroby typu C.

Objawy zespołu Sjögrena

Zespół suchości dotyka najczęściej kobiet przechodzących menopauzę. Szacuje się, że stanowią one ponad 90% osób cierpiących na tę chorobę. Do objawów, oprócz suchości rogówki i upośledzenia przełykania śliny, zalicza się również nadwrażliwość oczu na światło i dym papierosowy, problemy z przełykaniem pokarmów, mówieniem, a nawet utratę węchu i smaku. W leczeniu stosuje się tzw. sztuczne łzy i leki immunosupresyjne.

Edyta Wara-Wąsowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót