Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Bruksizm – problem nie tylko stomatologiczny

Czy zgrzytanie zębami może być chorobą psychiczną?

Data publikacji: 6 sierpnia 2016, 17:35
Bruksizm oznacza nadmierne zgrzytanie zębami. To przypadłość niezmiernie uciążliwa – występuje zarówno podczas snu, jak i w ciągu dnia, a jej efekty mogą odbić się znacząco na kondycji naszego uzębienia. Co powoduje bruksizm i jak skutecznie z nim walczyć?

Z czego może wynikać zgrzytanie zębami?

 
Jako możliwe przyczyny występowania bruksizmu podaje się nie tylko nieustanne żucie gumy, niewłaściwie wymodelowany kształt zębów (bądź protez), czy niepełne uzębienie. Do bardziej złożonych przyczyn należą np. zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego wywołane przez działanie stresu. Bruksizm jest zaburzeniem funkcjonowania układu ruchowego szczęki i żuchwy. Gdy trwa przez dłuższy czas, może prowadzić do dalszych zmian, np. zwyrodnieniowych stawu skroniowo-żuchwowego. Nieprawidłowości pojawić się mogą m.in. w działaniu ośrodków korowych i podkorowych mózgu, które odpowiadają również za regulowanie wszystkich ruchów żuchwy. 
Dodatkowe dolegliwości
 
Wśród osób cierpiących na tę przypadłość dość częste jest równoczesne występowanie innych dolegliwości. Do nich zalicza się m.in.: nadmierną wrażliwość na stres, agorafobię, zaburzenia snu, depresję, nerwicę czy stany lękowe. 
 

Z wizytą u specjalisty

 
Aby mieć pewność, co jest rzeczywistą przyczyną zgrzytania zębami musimy bezzwłocznie udać się do specjalisty. Niezbędne w tym przypadku będzie także przeprowadzenie wnikliwej diagnozy psychologicznej. Leczenie jest konieczne, ponieważ zgrzytanie zębów prowadzi do ich kruszenia się i ścierania, a także uszkodzenia szkliwa (a tym samym, nadwrażliwości zębów).
 
 
Amelia Naruszewicz
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót