Choroba a destynacja urlopowa. Gdzie warto wybrać się na wakacje, aby złagodzić dolegliwości?
Urlop chorobowy. Sprawdź gdzie spędzić wakacje, kiedy wyjechać nad może, a kiedy wybać wypoczynek w górach
Urlop chorobowy – gdzie spędzić wakacje?
W Polsce mamy możliwość wypoczynku zarówno nad morzem, jak i w górach czy na terenach nizinnych. Urlop chorobowy zalecić może nam lekarz, kierując się tym, jak na przebieg niektórych schorzeń wpływa wyjazd w dane miejsce. Odpoczynek tego typu (określany także jako leczenie klimatem) polecony może zostać nie tylko latem, ale i w innych porach roku. Wyjechać nad morze można w końcu nie tylko latem: jesienią i zimą opalanie się nie będzie możliwe, ale już spacery po nadmorskim brzegu jak najbardziej. Czas urlopu chorobowego jest różny, zależny od schorzenia występującego u pacjenta – czasami wystarczy nawet tydzień, w innych wypadkach choremu polecone zostanie przebywanie w danym klimacie przez kilka tygodni. Jeżeli pacjent zechce skorzystać ze specjalistycznej opieki w trakcie urlopu, do dyspozycji ma szereg placówek (kurorty, uzdrowiska), w których opieka lekarska jest dostępna nawet przez całą dobę.
Dobroczynny wpływ morskich fal na zdrowie: kiedy nad morze?
Nadmorskie wczasy to nie tylko oglądanie nad brzegiem morza zachodzącego słońca, ale i korzystne działanie klimatu na organizm. Powietrze bogate jest tam w jod, pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Pobyt nad morzem korzystnie wpłynie więc na pacjentów z niedoczynnością tego narządu oraz na kobiety w ciąży, u których zwiększone jest zapotrzebowanie na jod (wynika to zarówno ze zwiększonej produkcji hormonów tarczycy w trakcie ciąży, jak i z tego, że jod potrzebny jest rozwijającemu się dziecku).
Kiedy jeszcze jechać nad morze? Bose spacery po piasku będą działały jak masaż i wywrą pozytywny wpływ na nasze nogi (to może pomóc osobom z żylakami). Z kolei wdychanie czystego, pozbawionego zanieczyszczeń i alergenów nadmorskiego powietrza korzystnie wpłynie na osoby ze schorzeniami dróg oddechowych, jak i pacjentom z chorobami o podłożu alergicznym (jak astma czy katar sienny). Reumatyzm, osteoporoza czy łuszczyca: osobom chorującym na wymienione jednostki również może pomóc wyjazd nad morze. Pod wpływem słonecznych promieni dochodzi m.in. do złagodzenia przykurczów stawowych oraz zwiększenia syntezy witaminy D, która jest substancją odpowiedzialną za prawidłową budowę rusztowania ludzkiego organizmu (jej niedobory wywołują osteoporozę i bóle kostne).
Gdzie spędzić wakacje biorąc pod uwagę nasze choroby – wypoczynek w górach
Wypoczynek w górach to możliwość relaksu we wspaniałych okolicznościach natury. Wybierając np. Bieszczady można odciąć się na czas urlopu od telefonu i komputera, co korzystnie wpłynie na osoby znerwicowane i narażone na codzienny stres. Ze względu na mniejszą koncentrację tlenu w górskim powietrzu organizm pobudzany jest do produkcji większej ilości krwinek czerwonych – reakcja taka korzystna jest u osób z anemią. Góry to również dobre miejsce na urlop dla pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego, ponieważ dzięki temu, że wśród wysokich szczytów oddychamy głębiej i szybciej, dochodzi do wzrostu wydolności płuc.
Analizując gdzie spędzić wakacje można pomyśleć o wyjeździe na niziny. Spacery po płaskim terenie nie są zbyt obciążające, wobec czego są odpowiednie dla pacjentów z chorobami serca lub nadciśnieniem. Wycieczka do lasu (szczególnie iglastego) dostarczy organizmowi olejków eterycznych, które pobudzają czynność układu odpornościowego – takie działanie przydatne będzie szczególnie tym osobom, u których często występują infekcje dróg oddechowych.
Urlop chorobowy: kiedy unikać wymienionych miejsc?
Wybierając miejsce naszego wypoczynku musimy mieć świadomość, że wyjazd w niektóre miejsca może po prostu negatywnie odbić się na przebiegu naszych schorzeń. Wypoczynek w górach jest niezalecany chorym na nadciśnienie tętnicze oraz pacjentom borykającym się ze schorzeniami serca. Nad morze raczej nie powinno się jechać wtedy, kiedy cierpimy na nadczynność tarczycy lub choroby kardiologiczne. Pobyt w nizinach lepiej powinny sobie podarować osoby cierpiące na alergie – wyjazd w tego typu rejony może wywołać niepożądane skutki szczególnie wtedy, gdy jego termin pokryje się z okresem najintensywniejszego pylenia.
Wydaje się, że tych wszystkich zaleceń jest stosunkowo dużo i pacjent może odczuwać w nich zagubienie. Nic nie szkodzi – jeżeli nie wiesz gdzie spędzić urlop chorobowy, zapytaj swojego lekarza. Znając twoje schorzenie z pewnością będzie on mógł udzielić konkretnych wskazówek dotyczących tego, gdzie jechać na wakacje, aby nie tylko nie przysporzyć sobie kłopotów, ale i poza odpoczynkiem zapewnić sobie dobroczynny wpływ klimatu na zdrowie.
Tomasz Nęcki
___________________________REKLAMA
___________________________________