Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieHormony

Choroba Cushinga czy zespół Cushinga?

Choroba Cushinga a zespół Cushinga – poznaj objawy oraz metody leczenia choroby nadnercza

Data publikacji: 19 lutego 2016, 11:52
Choroba Cushinga często bywa mylona z zespołem Cushinga. Prawdą jest, że oba schorzenia są określane mianem nadczynności kory nadnerczy (hiperkortyzolemii), jednak w przypadku choroby Cushinga mówimy o hiperkortyzolemii wtórnej, natomiast zespół Cushinga to inaczej hiperkortyzolemia pierwotna. Jakie są przyczyny i objawy tych dolegliwości oraz jak je leczyć?
Choroba i zespół Cushinga – objawy – rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Choroba Cushinga – objawy

Hiperkortyzolemia wtórna oznacza zbyt duże stężenie kortyzolu w organizmie, które jest z kolei wywoływane przez nadmierne wydzielanie hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) przez przysadkę. Za taki stan rzeczy odpowiadają mikrogruczolaki przysadki mózgowej, czyli łagodne guzy. Najpopularniejsze objawy choroby Cushinga to otyłość centralna (obejmująca kark, tułów, twarz), trądzik i łojotok, nadmierne owłosienie typu męskiego (na plecach, brzuchu, klatce piersiowej, brodzie, nad górną wargą) i zaburzenie miesiączkowania u kobiet, a także zmiany nastroju.

Zespół Cushinga – objawy

O ile choroba Cushinga częściej dotyka kobiety, o tyle na zespół Cushinga cierpią zazwyczaj dzieci. Pierwotna nadczynność kory nadnerczy to wszystkie objawy kliniczne, które wywoływane są przez zbyt duże stężenie kortyzolu w organizmie człowieka. Jednak tym razem przyczyn tej dolegliwości może być kilka. Jedną z nich jest choroba Cushinga. Za nadmierną ilość kortyzolu mogą odpowiadać także m.in. guz przysadki, guz nadnerczy czy też przerost nadnerczy, a także stosowanie niektórych leków glikokortykosteroidowych, potocznie nazywanych „sterydami” (np. hydrokortyzon, prednizolan, prednizon). Objawy zespołu Cushinga to m.in. otyłość centralna przy jednoczesnym zachowaniu szczupłych kończyn, nadmierny apetyt, zaburzenia psychiczne, różowe rozstępy na skórze brzucha, bioder, ud (a u osób młodych także wokół dołów pachowych i łokciowych), infekcje skóry, bóle kości czy podatność na powstawanie siniaków.

Choroby nadnercza - leczenie choroby Cushinga i zespołu Cushinga

Jeśli zauważymy u siebie objawy choroby nadnercza, to koniecznie udajmy się do lekarza. Oba schorzenia wymagają objęcia chorego stałą opieką lekarską oraz przeprowadzenia odpowiednich badań. Nie można także zapomnieć o leczeniu, które niestety nie daje gwarancji na to, że dolegliwości nie powrócą. W przypadku choroby Cushinga należy wyciąć guz, który jest przyczyną nadprodukcji hormonu ACTH przez przysadkę. Jeśli chodzi o zespół Cushinga, to gdy nadmiar kortyzolu wiąże się z obecnością guza w organizmie, zalecana jest także operacja. Jednak jeśli przyczyną nadmiernego stężenia kortyzolu jest zażywanie przez pacjenta leków glikokortykosteroidowych, wtedy należy ograniczyć ich stosowanie.

Małgorzata Filek
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót