Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład nerwowy

Choroby układu nerwowego – pląsawica Huntingtona i jej objawy

Pląsawica Huntingtona i jej przyczyny oraz objawy. Sprawdź jak wygląda leczenie i rehabilitacja pląsawicy Huntingtona

Data publikacji: 29 kwietnia 2016, 08:50
Jedną z rzadkich chorób układu nerwowego a jednocześnie dających niezwykle uciążliwe dla chorego objawy jest pląsawica Huntingtona. W Polsce dotyka ona średnio jedną na piętnaście tysięcy osób. Jest ona dziedziczna i uwarunkowana genetycznie. Nazwa jej pochodzi od nazwiska amerykańskiego lekarza, który jako pierwszy w roku 1872 opisał szczegółowo jej symptomy. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie są przyczyny i objawy pląsawicy Huntingtona, na czym polega jej leczenie i czy powrót do zdrowia jest możliwy.
Pląsawica Huntingtona – rodzinazdrowia.pl

Czy można zdiagnozować pląsawicę Huntingtona ze zdjęcia tomograficznego?

Objawy pląsawicy Huntingtona są charakterystyczne - chory wykonuje mimowolne i całkowicie niekontrolowane ruchy, mogące kojarzyć się z tańcem, tzw. ruchy pląsawiczne. Ruchy te mogą mieć formę drżenia, a nawet drgawek i towarzyszy im utrata kontroli. Za wyjątkiem niekontrolowanych ruchów, pląsawica Huntingtona charakteryzuje się także:  

  • zmniejszonym napięciem mięśniowym,
  • depresją,
  • zaburzeniami umysłowymi, 
  • otępieniem, 
  • pogłębiającą się utratą pamięci.

Choroba ta nie ma gwałtownego przebiegu, jednakże wraz z wiekiem stopniowo się pogłębia a jej objawy stają się coraz bardziej dokuczliwe dla chorego. Pierwszymi symptomami są:

  • nagłe i diametralne zmiany nastroju,
  • utrata umiejętność zdobywania nowych umiejętności,
  • pojawiają się problemy z mową i przełykaniem.

Stopniowo dochodzą kolejne objawy:

  • niekontrolowane ruchy palców,
  • niekontrolowane ruchy twarzy,
  • kłopoty z utrzymaniem równowagi.

Leczenie plasawicy huntingtona - rodzinazdrowia.plJeśli chory uda się do lekarza, konieczne do potwierdzenia zachorowania na pląsawicę Huntingtona jest zdjęcie tomograficzne głowy. Obraz bowiem jest charakterystyczny - poszerzony układ komorowy mózgowia i komory boczne w kształcie przypominającym motyla.

Wsparcie dla chorych na pląsawicę Huntingtona

Jeżeli lekarz stwierdzi zachorowanie na pląsawicę Huntingtona, pomocne w zaakceptowaniu tego faktu może okazać się forum internetowe, skupiające innych chorych i ich bliskich. Poza samą rozmową z innymi chorymi, takie forum daje również możliwość dowiedzenia się, jak możemy pomóc sobie i rodzinie oraz zdobyć  informacje, na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę. Warto także poznać etapy choroby i ich pierwsze symptomy. Pamiętajmy, że inni chorzy mogą podpowiedzieć nam, w jaki sposób praktycznie rozwiązać problemy dnia codziennego. Nie bójmy się zatem szukać pomocy i tych, którzy przeżywają to samo, co my.

Pląsawica Huntingtona – leczenie

Niestety, leczenie pląsawicy Huntingtona jest jedynie leczeniem objawowym. Nie ma na nią skutecznego leku, na dzień dzisiejszy choroba ta zalicza się do nieuleczalnych. Leczenie objawowe polega na podawaniu leków stosownych w psychiatrii, łagodzących stany depresyjne i zmniejszających niekontrolowane ruchy. Konieczny jest też nadzór neurologa. Co ważne, podczas terapii nie wolno zapominać o aktywności fizycznej, która pomaga w jak najdłuższym zachowaniu sprawności.

Pląsawica Huntingtona – dziedziczeniePląsawica Huntingtona - rodzinazdrowia.pl

Przyczyny pląsawicy Huntingtona mają podłoże genetyczne. Jest to mutacja genu HD, kodującego białko huntingtynę, który położony jest na czwartym chromosomie. Choroba ta jest dziedziczna, przyjmuje się, że połowa potomstwa osoby chorej odziedziczy zmutowany gen odpowiedzialny za rozwój pląsawicy. Do dziś jednak nie jest dokładnie zbadany rozwój tej choroby. Wśród kolejnych pokoleń w rodzinach obarczonych tą wadą genetyczną można zauważyć coraz młodszy wiek w kolejnych pokoleniach, w którym choroba ta się ujawnia.

Pląsawica Huntingtona – objawy i sposoby na życie z nimi

Jak już wiemy, objawy pląsawicy Huntingtona są bardzo dokuczliwe dla chorego i nasilają się wraz z wiekiem. Jeśli po wykonaniu zdjęcia tomograficznego, lekarz potwierdzi wystąpienie pląsawicy Huntingtona, przede wszystkim zadbajmy o komfort chorego w codziennym życiu. Pamiętajmy, że choroba nie ma  przebiegu gwałtownego, rozwija się powoli, aczkolwiek nieubłaganie. Poszukajmy pomocy na forum chorych na pląsawicę Huntingtona. Podzielenie się z innymi swoim problemem może przynieść ulgę, a ponadto pomóc nam jak najlepiej funkcjonować z chorobą. Pamiętajmy o tym, że leczenie pląsawicy Huntingtona, pomimo tego, że jest jedynie objawowe, może znacznie zwiększyć komfort życia chorego. Nie zapominajmy też o tym, że nie mamy wpływu na wystąpienie tej choroby – przyczyny pląsawicy Huntingtona są uwarunkowane genetycznie. 

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót