Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Chustonoszenie – jak prawidłowo nosić dziecko w chuście?

Wybieramy najlepszą chustę do noszenia dziecka

Data publikacji: 14 czerwca 2017, 01:36
Noszenie dziecka w chuście staje się coraz bardziej popularne wśród młodych mam. Istnieją nawet kursy, podczas których można nauczyć się prawidłowo je wiązać. Taki sposób noszenia dzieci ma wiele zalet, pozwala na bliski kontakt rodzica z dzieckiem, dzięki czemu maluch czuje się bezpieczny i buduje bliską więź z mamą i tatą. Chustonoszenie wpływa również pozytywnie na rozwój ruchowy dziecka, napięcie mięśniowe i kształtowanie się prawidłowej postawy ciała.

Czy chusta rozpieszcza dziecko?

W chuście maluch ułożony jest w pozycji, która jest dla niego najbardziej naturalna. Takie ułożenie przypomina mu czas, gdy znajdował się jeszcze w brzuchu mamy. W chuście można nosić zarówno niemowlę od pierwszych tygodni życia, jak i starsze dziecko. Entuzjaści chustonoszenia widzą w nim same zalety. Jeśli zdecydujemy się na noszenie dziecka w chuście, warto przyjrzeć się rodzajom chust i nauczyć się je prawidłowo wiązać. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy chusta rozpieszcza dziecko, przyzwyczajając je do ciągłego noszenia i kołysania. To, że maluch uspokaja się podczas noszenia, jest konsekwencją potrzeby bliskości rodzica, a nie, jak niektórzy sądzą, manipulacją ze strony niemowlęcia.

Czytaj: Rodzicielstwo bliskości a rozwój dziecka

Rodzaje chust – jak wybrać chustę do noszenia dziecka?

  • Chusta tkana – jest to najbardziej uniwersalna chusta, którą możemy zawiązać na kilka sposobów.
  • Chusta elastyczna ­– ten rodzaj chusty jest najbardziej odpowiedni dla niemowląt, a także dzieci o wadze do 6-7 kg, pozwala na stabilne utrzymanie maleństwa.
  • Chusta kółkowa – przeznaczona dla starszych dzieci, nosi się ją na biodrze, co zdecydowanie odciążą ręce rodzica i pozwala mu jednocześnie zająć się dzieckiem, a także wykonywać inne czynności.
  • Nosidełko Mei-Tai – składa się z prostokątnego panelu, a także dwóch par pasów: biodrowych i naramiennych. Dzięki niemu można nosić dziecko zarówno z przodu, jak i na plecach. Takie nosidełko odpowiednie jest dla dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć.

Chusta a zdrowie dziecka

  • Jeśli prawidłowo założymy chustę, jest ona bezpieczna zarówno dla zdrowia dziecka, jak i rodziców – nie powoduje bólu kręgosłupa.
  • Nosidełko dla dziecka lub chusta wspomaga rozwój bioder, a także pozytywnie wpływa na prawidłowe ukształtowanie się kręgosłupa dziecka.
  • Dziecko, będąc w bliskim kontakcie z rodzicem, uspokaja się, ponieważ słyszy bicie jego serca, a także czuje jego zapach, spełniona jest wówczas jego potrzeba bliskości i bezpieczeństwa.
  • Dziecko noszone w chuście rzadziej zmaga się z kolką, ponieważ podczas noszenia brzuszek jest ciągle masowany.

Jak uszyć chustę dla dziecka?

Jeśli potrafimy samodzielnie szyć, możemy sprawić naszemu maleństwu własnoręcznie wykonaną chustę. Wystarczy, że wybierzemy odpowiedni materiał, najlepiej bawełnę lub len. Materiał powinien mieć 3 m długości i 1,5 m szerokości. Na początek materiał należy wyprać, po wysuszeniu przeciąć materiał wzdłuż, a następnie zszyć dwa krótsze boki. Chusta dla dziecka powinna być długa na 6 metrów. Krawędzie podwińmy i obszyjmy, aby zapobiec strzępieniu się materiału. 

Czytaj: Dziecko w chuście

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót