Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Chwila relaksu, czyli jak zrobić masaż w domowym zaciszu

Istnieją różne techniki masażu, które możesz zastosować w domu - dowiedz się, jak zrobić profesjonalny masaż w domowym zaciszu

Data publikacji: 23 grudnia 2015, 00:00
Zmęczenie dotyka nas praktycznie każdego dnia. Praca, szkoła, obowiązki – to wszystko sprawia, że nasz organizm jest wyczerpany. A ponieważ nasze ciało i umysł stanowią jedność, zarówno w przypadku zmęczenia psychicznego, jak i fizycznego odczuwamy ból ze zdwojoną siłą. Delikatny masaż jest świetną metodą na złagodzenie lub nawet pozbycie się nieprzyjemnego uczucia zmęczenia – rozluźnia nasze mięśnie, usprawnia krążenie krwi i zwiększa produkcję endorfin, które poprawiają nasze samopoczucie.
jak zrobić masaż w domu - techniki masażu

Wiele osób nie wie jednak, jak samodzielnie zrobić masaż. Borykają się one z bólem i z ogólnym zmęczeniem organizmu, ale nie wiedzą jak je wyeliminować. Rozwiązanie tych problemów jest jednak prostsze, niż nam się zdaje – podstawowe techniki masażu są bowiem nad wyraz łatwe do opanowania. Dzięki nim wykonanie masażu przebiegnie sprawnie i bez najmniejszych trudności, a my będziemy cieszyć się dobrym samopoczuciem. Przy okazji warto wyposażyć się w kilka niezbędnych produktów i w niektórych przypadkach skorzystać z pomocy drugiej osoby.

Kosmetyki do masażu

Kosmetyki do masażu, takie jak oliwki, kremy czy balsamy, są nieodłącznym elementem masażu. Dbają one przede wszystkim o to, by skóra nie była podrażniona ciągłym pocieraniem – podczas masażu między dłonią a ciałem powstaje tarcie, które przekłada się na wzrost temperatury. W przypadku masażu leczniczego jest on często wskazany, jednak nie w takiej formie. Pocieranie dłońmi o nienatłuszczoną skórę sprawia, że zaczyna się ona czerwienić i jest podrażniona, by nie rzec zmęczona. Stąd właśnie konieczność użycia odpowiednich środków poślizgowych.

Do masażu klasycznego i relaksacyjnego możemy użyć dziecięcej oliwki, która przy okazji odżywi naszą skórę dzięki zawartym w niej witaminom. Natomiast osoby, które masażem chcą raczyć się często, powinny wybrać mniej tłusty krem lub balsam, ponieważ nie zatyka on porów i pozwala skórze lepiej oddychać. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłe bóle bądź zmęczenie mięśni, do masażu leczniczego najlepiej nada się delikatnie rozgrzewająca maść, która dodatkowo poprawi krążenie i zmniejszy obrzęk w miejscu kontuzji.

Rodzaje masażu

Aby lepiej zgłębić temat, przed omówieniem technik przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym rodzajom masażu.

Masaż klasyczny – możemy stosować go na całym ciele bądź na jego wybranych partiach – najlepiej sprawdzi się on w przypadku osób cierpiących na bóle mięśni. Jego główną zaletą jest poprawa krążenia oraz ogólne rozluźnienie mięśni, co również skutkuje zmniejszeniem zmęczenia psychofizycznego.

Masaż relaksacyjny całego ciała bądź jego partii sprawdza się z kolei w przypadku osób, które na jak zrobić domowy masażco dzień nie borykają się ze szczególnym zmęczeniem mięśni, a jedynie z ich drobnym napięciem powstałym na przykład w związku z siedzącym trybem pracy. Wpływa on korzystnie na ich rozluźnienie, choć za główną jego zaletę należy uznać raczej komfort psychiczny, jakiego doznajemy w trakcie jego wykonywania.

Jeśli chodzi o masaż leczniczy, to jego własnoręczne wykonywanie w domowym zaciszu powinniśmy sobie odpuścić. Jest to specjalistyczny rodzaj masażu, który wymaga świetnej znajomości anatomii oraz lat praktyki. Tyczy się to przede wszystkim masażu okolic kręgosłupa – pod żadnym pozorem nie powinniśmy wykonywać na nim intensywnego, mocnego masażu leczniczego.

Techniki masażu

Wśród podstawowych technik masażu, w przypadku praktykowania ich podczas masażu wykonywanego w domu, należy zwrócić szczególną uwagę na głaskanie, rozcieranie i ugniatanie.

Głaskaniem powinniśmy rozpoczynać i kończyć każdy, nawet krótki masaż. Przyzwyczaja ono skórę do dotyku, przez co jest ona gładsza i bardziej sprężysta. Dodatkowo głaskanie obniża jej wrażliwość, wpływając tym samym, na ogólne rozluźnienie organizmu. Głaskanie wykonujemy zawsze wzdłuż mięśnia, w kierunku serca.

Rozcieranie – kolejny niezbędny element, jeśli chodzi o domowy masaż. Wykonujemy okrężne, koliste ruchy, dotykając masowanego ciała opuszkami palców, całą dłonią lub nadgarstkiem. Rozcieranie może być powierzchowne lub głębokie – zależnie od użytej siły. Zabieg ten pozwala pozbyć się drobnych stanów zapalnych powodujących ból.

Ugniatanie – sprawdza się szczególnie w przypadku ud, pośladków oraz ramion, czyli miejsc o mocno rozbudowanej tkance mięśniowej. Można porównać je do szczypania otwartą dłonią. Ugniatanie świetnie pobudza przepływ krwi, wpływając na rozluźnienie mięśni i kojenie bólu.

Teraz już wiesz, jak zrobić masaż!

masaż olejkiem kokosowymPowyżej zapoznaliśmy się z podstawami robienia masażu. Dowiedzieliśmy się także jakich kosmetyków do masażu i dlaczego nie może zabraknąć na naszej domowej półce. Powinniśmy być również świadomi tego, jakie rodzaje masażu stosować w danych okolicznościach. Jeśli trochę popracujemy choć nad jedną, a najlepiej nad wszystkimi, wymienionymi wyżej technikami masażu, zapewnimy sobie bądź bliskiej osobie relaks, na jaki zasługuje. Na koniec zwróćmy koniecznie uwagę na fakt, że w przypadku domowego masażu jesteśmy w stanie poradzić sobie bez pomocy drugiej osoby przy rozmasowaniu praktycznie wszystkich partii ciała – poza plecami i kręgosłupem. Teraz już chyba najwyższy czas się odprężyć…


 

 

Paweł Karwowski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót