Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Co jeść, aby mieć promienną cerę, zdrowe włosy i paznokcie?

Dieta i styl życia a zdrowie człowieka. Jaki jest wpływ odżywiania na wygląd skóry?

Data publikacji: 23 sierpnia 2016, 07:00
Dieta może być zarówno sprzymierzeńcem, jak i wrogiem naszej urody. Stwierdzenie „jesteś tym, co jesz”, można odnieść do stanu naszej skóry, zębów, włosów czy paznokci. Według koncepcji pól zdrowotnych Lalonda, styl życia ma największy udział w naszym stanie zdrowia – 50%, czyli więcej, niż czynniki genetyczne czy wpływ otoczenia. Na styl życia – poza aktywnością fizyczną, metodami radzenia sobie ze stresem czy stosowaniem używek – składa się oczywiście sposób, w jaki się odżywiamy. Co zatem jeść, a czego unikać, aby wyglądać młodo i zdrowo?
Styl życia a zdrowie i wygląd - rodzinazdrowia.pl

Jedzenie i styl życia a zdrowie

Trudno jest stworzyć uniwersalną dietę dla urody. Warto jednak pamiętać o pewnych uniwersalnych zasadach, których przestrzeganie z pewnością przyniesie korzyści naszej skórze. Dzienną podaż kalorii należy rozłożyć przynajmniej na 5 posiłków, aby uniknąć przeładowania organizmu dużą ilością cukru. Warto wzbogacić dietę o tłuste gatunki ryb bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, korzystnie wpływające na stan skóry. Odpowiednia dieta a wygląd kobiety - rodzinazdrowia.plZdrowy styl życia to również regularne spożywanie warzyw (4-5 razy dziennie) i owoców (2-3 razy dziennie). Wśród nich szukajmy tych szczególnie bogatych w antyoksydanty, takich jak:

  • pomidory (w tym sok pomidorowy),
  • marchew,
  • aronie,
  • czarne porzeczki,
  • jabłka,
  • śliwki,
  • brzoskwinie
  • czy winogrona.

Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu – wypijajmy minimum 1,5 litra dziennie, przede wszystkim niegazowanej wody. Warto pić też zieloną herbatę, która jest źródłem przeciwutleniaczy. Taka dieta z pewnością pomoże nam w uzyskaniu i utrzymaniu promiennej cery. Jednak co jeść, gdy mamy cerę problematyczną?

Wpływ odżywiania na wygląd skóry

Badania wykazały, że optymalna, zbilansowana dieta pozwala zachować zdrowy wygląd skóry i uchronić ją przed różnymi chorobami. Wiele powszechnie występujących chorób skóry wiąże się z niekorzystnymi zmianami w naszej diecie. Przykładem wpływu odżywiania na wygląd skóry jest wzrost zapadalności na trądzik zwykły – w Stanach Zjednoczonych koreluje on z rozpowszechnieniem tak zwanej zachodniej diety, bogatej w produkty mleczne, wysoko przetworzone, z dużą zawartością cukru i wysokim indeksem glikemicznym, a ubogiej we wspomniane już kwasy tłuszczowe omega-3. Produkty te wpływają na stan hormonalny organizmu i zaostrzają stany zapalne w skórze, dlatego osoby walczące z trądzikiem powinny wykluczyć je ze swojego jadłospisu.

Dieta dla skóry czyli co jeść, aby utrzymać zdrowy wygląd?

Wpływ diety na kondycję skóry - rodzinazdrowia.plInna jednostka chorobowa skóry, na której przebieg duży wpływ ma dieta, to trądzik różowaty. Pacjenci nim dotknięci borykają się z nieprawidłowym ukrwieniem skóry, często skarżą się na rumień twarzy i uczucie pieczenia. Osoby te powinny zdecydowanie unikać picia czerwonego wina, spożywania pikantnych potraw, dań gorących, przyprawionych cynamonem. Te produkty mogą powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i pogorszenie wyglądu skóry, a także prowadzić do utrwalenia rumienia w postaci nieestetycznych teleangiektazji. Także spożywanie pomidorów i cytrusów, które pobudzają uwalnianie histaminy, może wywołać podobny efekt. Wiele spośród chorób skóry ma podłoże łojotokowe, co oznacza, że główny problem leży w nadmiernym wydzielaniu sebum przez gruczoły. Taka skóra jest tłusta, lepka, pogrubiona i ma szare zabarwienie. Dieta dla takiej skóry powinna uwzględniać ograniczenie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak białe pieczywo, ryż, ciastka, chipsy, słodkie napoje i słodzone soki. Pomaga to w utrzymaniu niskiego poziomu insuliny we krwi, co z kolei wpływa na zmniejszenie aktywności wydzielniczej gruczołów łojowych.

Co jeść, aby utrzymać zdrowy wygląd?

Uroda to nie tylko zadbana i czysta skóra, ale również estetycznie wyglądające zdrowe włosy i paznokcie. Niedobór niektórych witamin i mikroelementów pogarsza ich kondycję. Skóra blada, szorstka, rozdwajające się i ścieńczone włosy czy łamliwe, wyginające się w kształcie łyżeczki paznokcie, mogą świadczyć o niedoborze żelaza. Najwięcej dobrze przyswajalnego żelaza znajduje się w czerwonym mięsie i wątrobie. Jednak należy pamiętać, że do jego prawidłowego wchłaniania niezbędne są witaminy, w tym witamina C. Niedobór witaminy A może skutkować suchością i nadmiernym łuszczeniem się skóry. Uzupełnić jej brak możemy spożywając tran, wątróbkę, żółtka jaj, żółte warzywa i owoce. Odbarwienie, przerzedzenie i wypadanie włosów, osłabienie płytek paznokciowych oraz stany zapalne z łuszczeniem skóry mogą być objawami niedoboru biotyny (witaminy H). Warto wtedy uzupełnić swoją dietę o wątrobę, soję, orzechy włoskie i ziemne, szpinak, pomidory i marchew. Na zdrowy styl życia składa się wiele elementów, a dieta jest jednym z nich. Zdrowy wygląd skóry zależy zarówno od przyjmowania różnorodnych pokarmów, jak i od ich zbilansowanej ilości i odpowiedniej jakości. Dlatego przy problemach z wyglądem warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się odżywiamy.

Ewa Woźniak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również