Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowiePierwsza pomoc

Co powinna zawierać apteczka na wyjazd z dzieckiem?

Data publikacji: 10 sierpnia 2023, 14:55
Wśród rzeczy do spakowania na wyjazd z dzieckiem nie może zabraknąć podręcznej apteczki. Nie zakładamy potrzeby jej użycia, mając nadzieję na beztroskie spędzenie wolnych chwil, jednak posiadanie niezbędnych medykamentów w sytuacjach nagłych pomoże uniknąć stresu i udzielić dziecku niezbędnej pierwszej pomocy.

Spis treści:

Jak skompletować apteczkę?

Zawartość apteczki dla dzieci nie różni się zasadniczo od tej dla osób dorosłych. Znaczenie ma przede wszystkim wiek podopiecznych i ewentualne indywidualne potrzeby, wynikające ze stanu zdrowia i podatności na określone choroby. Ważne jest, by skład i dawka farmaceutyków były dostosowane do wieku małych pacjentów. Porada lekarza lub farmaceuty, nawet w przypadku preparatów OTC, jest nieodzowna, bowiem niektóre składniki lekarstw dla dorosłych nie powinny być stosowane w leczeniu najmłodszych.

Skompletowanie apteczki jest też uwarunkowane miejscem pobytu i sposobem spędzania wolnego czasu. Inne środki oraz ich ilość weźmiemy na kilkudniowy wyjazd nad morze, jezioro czy do lasu, inne zaś wybierając się na zagraniczną wycieczkę np. do Turcji czy Egiptu. W każdej powinny się znaleźć podstawowe leki ochronne i zapobiegawcze, by w stresie spowodowanym nagłą chorobą czy wypadkiem nie tracić czasu na szukanie apteki w obcym miejscu.

Środki opatrunkowe i dezynfekujące

Podstawowe środki opatrunkowe są na wyposażeniu apteczki samochodowej. Można o taki zestaw zapytać w aptece. Wyjeżdżając z dziećmi warto ją uzupełnić o bandaż elastyczny, zwłaszcza gdy planujemy aktywność sportową. Zabezpieczymy nim ewentualne kontuzje kończyn. Do tego warto kupić środek na stłuczenia i obrzęki stawowe, który niweluje stan zapalny i opuchliznę.

Zawsze przyda się większa ilość plastrów opatrunkowych, najlepiej w gotowych, przyciętych, różnych wielkościach. Jeżeli zakładamy aktywności wodne, wybierzmy te wodoodporne. Pamiętajmy też, że nawet lekkie skaleczenia, ale zabrudzone i źle zabezpieczone, mogą być źródłem infekcji, zadbajmy więc o środki dezynfekujące. Na wędrówki górskie lub dłuższe spacery, ­np. zwiedzanie, warto wziąć talk lub zasypkę, które łagodzą wszelkie obtarcia.

Jak chronić się przed słońcem?

Nadmierne działanie promieni słonecznych jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i ich młodej skóry. Powinniśmy zaopatrzyć się w kremy z wysokimi filtrami oraz środki na ewentualne oparzenia i podrażnienia skóry. Pamiętajmy, by sprawdzać indeksy UV i chronić się przed słońcem. Specjaliści zwracają uwagę, że każde oparzenie słoneczne w wieku dziecięcym, powstałe wskutek niezabezpieczenia dziecka przed promieniowaniem UV, może po wielu, nawet 20-30 latach, rozwinąć się w nowotwór skóry. Nie wszyscy wiedzą, że kosmetyki ochronne, nawet te zawierające filtry SPF, nie są w stanie nas w pełni zabezpieczyć przed ryzykiem powstania nowotworów skóry w przyszłości. Filtry chronią bowiem przed oparzeniem warstwę naskórkową, nie zabezpieczają jednak przed penetracją promieni UV w głębsze warstwy skóry, mogącą powodować chorobowe zmiany w DNA.

Jak zabezpieczyć się przed ukąszeniem owadów?

Ukąszenia i użądlenia owadów, takich jak komary, meszki i kleszcze, są nie tylko uciążliwe, ale mogą być też źródłem wielu bardzo poważnych chorób (choroby odkleszczowe w Polsce oraz przenoszone przez komary w strefie tropikalnej). Zakup zarówno repelentów, jak i środków łagodzących świąd i ból jest absolutnie konieczny. Pamiętajmy też, że ukłucia owadów, zwłaszcza błonkoskrzydłych – os, pszczół czy szerszeni, mogą wywoływać odczyn alergiczny. Warto więc mieć przy sobie także leki przeciwhistaminowe. Powinni o nich pamiętać zwłaszcza rodzice dzieci alergicznych. Jeżeli dziecko ma stwierdzoną alergię na jad owadów, rodzic powinien być zabezpieczony nawet w PEN z adrenaliną – dostępny na receptę, po konsultacji ze specjalistą alergologiem.

Środki na infekcje i złe samopoczucie

Środki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe są podstawą każdej apteczki. Ważne, by były dobrane przez pediatrę, a rodzic miał wiedzę jak je stosować. Kupując doraźnie w aptece warto podać wiek dziecka, by farmaceuta dopasował optymalne lekarstwo. Dzieci na wyjazdach mogą odczuwać też zmianę diety czy flory bakteryjnej. Środki na biegunkę i ból brzucha trzeba podawać doraźnie. Takie preparaty również powinny się znaleźć w wyjazdowej apteczce.

 

Zdrowie w podróży

Większość dzieci źle znosi podróże. Mniejszym kłopotem jest nuda i wynikająca z niej nadpobudliwość. Problemem są zaś choroby lokomocyjne, uaktywniające się zazwyczaj w transporcie samochodowym, autokarowym, morskim czy lotniczym. Wymiotujące dziecko jest zawsze wielkim kłopotem dla rodzica i problemem dla innych podróżnych. Na szczęście panel leków na te dolegliwości jest bardzo szeroki. Warto się też zaopatrzyć w nasączane chusteczki higieniczne i krople do oczu, które likwidują nadmierną suchość gałek ocznych, spowodowaną klimatyzacją.

Autor: Beata Nowak 

Powrót