Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Co robić, gdy wygląd paznokci zaczyna nas niepokoić? Czy to może być grzybica?

Skuteczna walka z grzybicą paznokci

Data publikacji: 5 stycznia 2017, 03:34
Grzybica paznokci dotyka prawie 21% Polaków. Może przysporzyć wiele trosk, zwłaszcza w okresie letnim. Co począć, gdy wygląd naszych stóp uniemożliwia nam zaprezentowanie się w eleganckich sandałkach? Czy grzybicę można wyleczyć?

Jak rozpoznać grzybicę?

Grzybica paznokci bywa bagatelizowana. Wydaje się nam, że jeśli dostatecznie dbamy o higienę, to unikniemy zachorowania. Tymczasem, według statystyk grzybica stanowi ok. 40% chorób paznokci, a choruje na nią prawie co piąty obywatel naszego kraju.

Grzyby (dermatofity, pleśniowe czy drożdżopodobne) atakują najczęściej paznokcie u stóp. Zmianie ulega płytka paznokcia – staje się matowa i zmienia kolor na biały, żółty, a nawet zielonkawy. Chory paznokieć zaczyna się kruszyć i rozwarstwiać, jego brzegi są postrzępione. W przypadku drożdżycy może też pojawić się zaczerwienienie, bolesny obrzęk i ropna wydzielina. Innym objawem grzybicy jest onycholiza, czyli oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska.

Jak ustrzec się przed grzybem?

Aby uniknąć infekcji, powinniśmy zwracać uwagę na higienę w miejscach publicznych. Klapki pod prysznic to obowiązkowy element naszego urlopowego bagażu. Nie wchodźmy boso pod wspólne natryski, na basen, nie spacerujmy też tak po hotelowym pokoju. A jeśli już zapomnimy klapek, nie pożyczajmy ich od koleżanki, tylko zainwestujmy kilka groszy w nowe – ale własne (podobnie, nie wolno pożyczać sobie wzajemnie przyborów do pedicure czy manicure!). Buty powinny być dopasowane i wykonane z przewiewnych, naturalnych materiałów (szczególnie latem, gdy stopy bardziej się pocą). Dbajmy też o swoje zdrowie – ryzyko grzybicy zwiększają choroby układu krążenia, przypadłości hormonalne czy cukrzyca.

Jak pozbyć się grzybicy?

Grzybica paznokci ma przeważnie przewlekły przebieg, dlatego jej leczenie nie należy do najłatwiejszych. Pomocne w walce jest badanie mykologiczne, które pozwala stwierdzić, z jakim rodzajem grzybów mamy do czynienia. Wykonuje je dermatolog, który pobiera próbkę tkanki skórnej lub płytki paznokcia, a następnie przekazuje ją do laboratorium. W zależności od wyników, lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie. Grzybicę leczyć można za pomocą leków przeciwgrzybicznych (np. terbinafina) oraz wspomagających (miejscowych), takich jak specjalistyczne, lecznicze lakiery do paznokci.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót