Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaKuchnia

Co sprawia, że zupy królują na naszych stołach?

Po co, kiedy i jak je jeść?

Data publikacji: 18 maja 2016, 09:05
Co roku w okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba zachorowań na różnego rodzaju infekcje. Ważnym czynnikiem w walce z przeziębieniem oraz w budowaniu odporności organizmu jest odpowiednia dieta. Kiedy na dworze zimno i ponuro, pada deszcz lub wieje porywisty wiatr, warto zjeść coś sycącego i rozgrzewającego. Bardzo prostym w przygotowaniu, lekkim, a zarazem niezwykle wyrafinowanym daniem może być… zupa.

Dlaczego warto jeść zupy?

Przede wszystkim zupy są bardzo proste w przygotowaniu, można je jadać o każdej porze dnia, nie tylko jako danie obiadowe (np. na śniadanie). Odpowiednio skomponowane składniki dostarczą organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje do sprawnego funkcjonowania. Zupy mogą być niskokaloryczne i lekkostrawne, a zarazem bardzo sycące. Dodajmy też do nich przyprawy, takie jak kurkuma, imbir, goździki, czosnek, chili czy cynamon. Działają nie tylko rozgrzewająco, ale i leczniczo.

Ich dodatkowym atutem jest to, że nawadniają organizm, a dla mam niejadków są świetnym sposobem na to, by dziecko jadło więcej warzyw.

Osoby, które lubią gotować dla innych, mogą rozwinąć swoją kulinarną fantazję i eksperymentować z różnymi składnikami.

Jak widać, jest wiele powodów, dla których warto jeść zupy, a zapewne każdy z nas dodałby jeszcze kilka od siebie.

Jakie składniki sprawiają, że zupy są rozgrzewające?

Ciepłe i pożywne zupy będą idealne na jesienne chłody lub zimowe, mroźne dni. Kiedy wracamy do domu zmarznięci i zmęczeni, pozwalają rozgrzać się oraz dostarczają naszemu organizmowi mnóstwo energii.

Podstawą takiej rozgrzewającej zupy są odpowiednie składniki. Aby faktycznie szybko nas rozgrzały, możemy dodać do nich imbir, czosnek, cebulę czy pieprz cayenne. Ponadto, dobrze rozgrzewającymi składnikami są różnego rodzaju kasze (jaglana, gryczana, jęczmienna) oraz rośliny strączkowe (soczewica, fasola). Warto też korzystać z warzyw sezonowych, zwłaszcza jesienią, kiedy mamy ich w ogródkach pod dostatkiem. Właściwości rozgrzewające mają m.in. por, pasternak i jarmuż. Nie zapominajmy również o przyprawach i ziołach wzbogacających smak każdej potrawy. Przydadzą się: kolendra, goździki, kardamon, cynamon, czarny pieprz, majeranek oraz kminek.

Jeśli chcemy, by zupa dodatkowo była pożywna, musimy zadbać o dobry kawałek mięsa np. wołowinę, kurczaka, indyka czy baraninę.

Zupy warzywne

Zupy wielowarzywne zawsze są w modzie i dostarczają organizmowi wiele witamin i składników mineralnych. Ich skład zależy od inwencji kucharza, który może dodać do nich wszystko, co lubi. Jesienią najpopularniejsza jest zupa dyniowa. To bardzo proste danie, które przygotujemy z bulionu warzywnego, pokrojonej dyni, pora, gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu, imbiru lub cynamonu. Zupę można wzbogacić śmietaną lub serem, np. świeżo startym parmezanem. Po przygotowaniu miksujemy ją i podajemy z grzankami oraz prażonymi pestkami dyni.

Do zupy warzywnej, również przygotowanej na bulionie, możemy dodać brukselkę, marchew, kalafior, brokuły, pietruszkę, por, ziemniaki, jarmuż oraz wszystkie warzywa, na które mamy ochotę. Wystarczy przyprawić pieprzem, papryką oraz ziołami. Podajemy jako zupę krem lub serwujemy bez miksowania. Z uwagi na różnorodność składników będzie doskonale sycącą bombą witaminową.

Znane są również zupy cebulowe (z białej lub czerwonej cebuli) gotowane z dodatkiem kaszy jaglanej, przyprawione czosnkiem, pieprzem, imbirem i oliwą z oliwek.

Zupy z kaszami i roślinami strączkowymi

Najbardziej znaną zupą, pomagającą rozgrzać organizm, jest zupa z soczewicy. Dodajemy do niej marchew, ziemniaki, pomidory, czosnek, cebulę i paprykę. Zagęszczamy jogurtem i oliwą z oliwek. Przyprawiana jest najczęściej mieloną papryką, majerankiem i kolendrą.

Popularne są także zupy z kaszą, które również doskonale rozgrzewają organizm. Zazwyczaj są to ugotowane na mięsie zupy wielowarzywne z dodatkiem wybranej kaszy. W zależności od upodobań może to być pęczak, kasza jęczmienna lub drobna kasza jaglana (polecana szczególnie dla dzieci). Aby dodatkowo chroniła nas przed przeziębieniem, możemy dodać czosnku i cebuli oraz bogato ją przyprawić.

Wielu z nas w okresie jesienno-zimowym lubi uraczyć sie zupą fasolową z dodatkiem boczku lub kiełbasy – to sycące i dodające energii danie.

Zupy mięsne

Zupy gotowane na mięsie są bardzo popularne z uwagi na to, iż na długo zaspokajają uczucie głodu. Oprócz solidnej porcji warzyw mają również dodające sił i energii mięso. Dlatego mogą stać się daniem głównym w czasie ferii zimowych np. w górach.

Najciekawsze są chyba wszelkiego rodzaju zupy gulaszowe. Można je ugotować na kilku rodzajach mięs (wołowina, wieprzowina, drób). Ponadto, dodaje się do nich cebulę, ziemniaki i włoszczyznę, ale przede wszystkim paprykę. Przyprawia się pieprzem, kminkiem, majerankiem, a na koniec zaprawia koncentratem pomidorowym. Mięso z cebulą i papryką można przed gotowaniem podsmażyć, wówczas zupa będzie bardziej aromatyczna.

Innym rodzajem zup gotowanych z mięsem są zupy meksykańskie. Tak jak we wszystkich poprzednich przepisach tak i tu wykorzystać można wiele różnych warzyw, ale najważniejszym składnikiem tych dań są czerwona fasola i papryka (od słodkiej po ostrą). Oczywiście w ostrej zupie meksykańskiej znaleźć może się również kukurydza, czosnek i cebula.

W polskich domach najpopularniejszą chyba zupą mięsną jest rosół, który od pokoleń stosowany jest w okresie przeziębień. Z dodatkiem pora, cebuli i czosnku doskonale syci i rozgrzewa. Ponadto jest podstawą wielu różnych zup.

Różnorodność składników używanych do przygotowania zup powoduje, że są one niezwykle popularnym posiłkiem. Dodatkowo stanowią zdrowe, kompletne i zbilansowane danie pełne witamin i błonnika. Ze względu na sposób przygotowania (gotowanie) są również lekkostrawne, a panie domu doceniają zapewne to, że są łatwe w przygotowaniu.

Wszystkie te cechy powodują, że w zimne dni, kiedy organizm narażony jest na infekcje, domowe, sycące i rozgrzewające zupy są mile widziane na naszych stołach.

 
Monika Simińska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również