Co to są tłuszcze trans? Spór o dobre i złe tłuszcze
Gdzie występują tłuszcze trans? Jak ich unikać?
Nienasycone kwasy tłuszczowe
Powszechnie wiadomo, że nienasycone kwasy tłuszczowe są niezwykle ważne w naszej diecie, a ich spożywanie niesie za sobą wiele korzyści dla organizmu. Z tego względu, przez długi czas uważano, że tłuszcze trans, należące ze względu na strukturę chemiczną do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych, są zdrowe. Jednak kwasy tłuszczowe trans różnią się od dobrych nienasyconych kwasów tłuszczowych położeniem podstawników przy wiązaniu wielokrotnym. Korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe, takie jak chociażby omega-3 oraz omega-6, występują w naturze – ich duże ilości zawierają, np. ryby morskie, siemię lniane, słonecznik, orzechy włoskie oraz oliwa z oliwek. Tłuszcze trans występują w żywności pochodzenia zwierzęcego w niewielkich ilościach i w tej postaci są nieszkodliwe. Kiedy jednak pozyskuje się je w procesie produkcji przemysłowej, pod postacią utwardzonego tłuszczu roślinnego, tłuszcze trans stają się niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Produkt, który ma przedłużać okres trwałości wyrobów spożywczych oraz polepszać ich smak i konsystencję, w rzeczywistości powoduje wzrost poziomu cholesterolu LDL, który z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń pracy serca i naczyń krwionośnych oraz poważnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 1 i typu 2, rak, alergia oraz depresja.
Gdzie występują tłuszcze trans?
Ze względu na walory smakowe oraz możliwość wielokrotnego użytku tłuszczów trans, utwardzane tłuszcze roślinne często wykorzystywane są w punktach gastronomicznych np. do smażenia potraw. Można je także znaleźć w całej gamie produktów spożywczych, powszechnie dostępnych w sklepach – kryją się między innymi w chipsach, frytkach, gofrach oraz ciastkach.
Jak unikać tłuszczów trans?
- Wystrzegając się przemysłowo przetworzonej żywności z długim okresem przydatności do spożycia.
- Wybierając pokarmy białkowe i mleko o niskiej zawartości tłuszczów, produkty pełnoziarniste, , rośliny strączkowe, warzywa i owoce.
- Zastępując margarynę dobrymi tłuszczami roślinnymi – oliwą z oliwek, słonecznika, lnu lub olejem rzepakowym.
Marta Brzezińska
___________________________REKLAMA
___________________________________