Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCiąża

Co warto przemyśleć, decydując się na późne macierzyństwo?

Późne macierzyństwo – zalety i wady

Data publikacji: 20 października 2017, 08:30
Współczesne kobiety coraz częściej odkładają decyzję o posiadaniu dziecka na później. Jest to spowodowane tym, że chcą realizować się zawodowo, podróżować, a także zdobywać upragnione wykształcenie. Czasem wiąże się to także np. z długim poszukiwaniem odpowiedniego partnera. Powiększenie rodziny nie jest dla każdego priorytetem, kobiety często na dziecko decydują się dopiero po ukończeniu 35. roku życia. W mediach wiele słyszy się na temat późnego macierzyństwa, że jest obarczone ryzykiem zarówno jeśli chodzi o dojrzałą mamę, jak i również dziecko. Okazuje się jednak, że ciąża po 35. roku życia może także mieć wiele zalet.

Właściwy moment?

Dzisiejsze kobiety po 30 dbają o siebie, cieszą się dobrym samopoczuciem, ponieważ zdrowo się odżywiają i uprawiają sport. Dzięki temu ich organizm jest gotowy na poczęcie dziecka. Współczesna medycyna pozwala na wykrycie ewentualnych chorób lub wad genetycznych już we wczesnym stadium rozwoju płodu. Warto również wspomnieć, że wady te lub choroby występują również w przypadku młodszych kobiet i nie zawsze zależą od wieku. Dopiero w okolicy 40. roku życia komórki jajowe podlegają procesom starzenia, co może czynić je podatnymi na mutacje genetyczne, warto więc nie zwlekać z macierzyństwem zbyt długo.

Późne macierzyństwo – od jakiego wieku?

Za późne macierzyństwo uważa się sytuację, w której w ciążę zachodzi kobieta po 35. roku życia. Zazwyczaj ma ona ustabilizowaną sytuację materialną, dzięki czemu nie musi martwić się o zapewnienie dziecku dobrych warunków na start. W tym wieku przyszła mama ukończyła studia, zdobyła wykształcenie, a także ma już stabilną i wyrobioną pozycję w pracy. Z pewnością łatwiej będzie jej wrócić do firmy po urlopie macierzyńskim. Dodatkowo kobieta w tym wieku jest bardziej dojrzała niż młoda dziewczyna, która dopiero wkracza w dorosły wiek. Decyzja o dziecku będzie na pewno głęboko przemyślana i nieprzypadkowa. Dzięki stabilizacji finansowej kobieta może pozwolić sobie na dodatkowe badania, które umożliwią jej upewnienie się, że dziecko jest zdrowe. Co więcej, kiedy nadejdzie czas powrotu do pracy, kobieta będzie w stanie zapewnić dziecku właściwą opiekę w postaci babć, które będą już na emeryturze. Może również zapewnić dziecku pobyt w prywatnym żłobku lub przedszkolu, jeśli zabraknie miejsc w państwowym. Dojrzała kobieta jest zwykle świadoma własnej wartości i zna swoje potrzeby, zatem lepiej odnajdzie się zwłaszcza w szpitalnej rzeczywistości, która nie zawsze jest przyjazna dla przyszłych mam. Nie będzie krępowała się prosić pielęgniarki o pomoc, zadawać pytań czy troszczyć się o prawidłową opiekę. Młode dziewczyny często czują się zakłopotane i wolą niektóre kwestie przemilczeć. Często również nie znają praw, które przysługują im jako ciężarnym kobietom i pacjentkom. Dodatkowo dojrzała kobieta częściej może liczyć na pomoc ze strony swojego partnera lub męża, z którym zwykle spędziła już kilka, a nawet kilkanaście lat i wie, czego może się po nim spodziewać. W przypadku młodych ludzi, którzy nie znają się jeszcze zbyt długo, dziecko często staje się powodem konfliktów, a także rozstań, ponieważ jedna ze stron nie jest jeszcze gotowa na tak dużą odpowiedzialność. Wiele kobiet zadaje sobie również pytanie, czy późne macierzyństwo opóźnia menopauzę. Nie jest to jednak prawda. Dojrzała kobieta, która zachodzi w ciążę, może poczuć się młodo, jednak poczęcie i urodzenie dziecka nie zatrzyma jej zegara biologicznego.

Czytaj więcej w temacie: Prawa kobiety ciężarnej w pracy

Późne macierzyństwo – zagrożenia

Kobieta po 35. roku życia musi wziąć pod uwagę ryzyko późnego macierzyństwa. Przed podjęciem decyzji o dziecku warto wykonać podstawową diagnostykę, taką jak badania ogólne moczu i krwi, badania hormonalne, a także udać się na wizytę do ginekologa, który przeprowadzi badanie cytologiczne oraz USG. Dzięki badaniom kobieta może upewnić się, że jej stan zdrowia pozwala na bezpieczne donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Kobieta ma również możliwość wykonania zalecanych szczepień, a także badań pod kątem np. toksoplazmozy lub różyczki. Choroby te mogą mieć groźne konsekwencje dla rozwijającego się płodu. Kobieta powinna również zdecydować się na badania prenatalne, które pozwolą jej upewnić się, że dziecko rozwija się prawidłowo i nie jest obciążone wadami genetycznymi. Dla kobiet, które do tej pory dzieliły swój wolny czas między partnera, dom i pracę, dziecko może być prawdziwą rewolucją, która wywróci ich świat do góry nogami. Przyzwyczajone do wysypiania się w nocy, spędzania weekendów poza domem, muszą przygotować się na zmianę swoich nawyków.

Czytaj więcej w temacie: Czy jestem w ciąży?

Beata Kubiś

Powrót