Czy antykoncepcja hormonalna może wywołać zatorowość płucną?
Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, czyli zator płucny i jego przyczyny
Zator płucny – przyczyny, czyli kiedy dochodzi do zatoru
Najprościej rzecz ujmując, do zatorowości płucnej dochodzi wtedy, gdy tętnica płucna bądź też inne naczynia krwionośne, będące jej rozgałęzieniami, zostaną częściowo lub całkowicie zamknięte przez zator. Sam zator może składać się z zakrzepłej krwi, tkanki tłuszczowej, płynu owodniowego czy też na przykład cząsteczek powietrza. Zatorowość płucna jest groźna, dlatego warto znać jej przyczyny i nie lekceważyć pierwszych symptomów, ponieważ może ona prowadzić do przewlekłej choroby płucnej, zawału serca, a nawet nagłego zatrzymania krążenia, które powoduje zgon chorego.
Do głównych przyczyny powodujących zator płucny zalicza się:
- otyłość,
- wiek,
- przebyty udar mózgu,
- choroba zakrzepowo-zatorowa,
- długotrwałe unieruchomienie.
Ryzyko zatorowości płucnej przy antykoncepcji hormonalnej
Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zator płucny ma swoje przyczyny w antykoncepcji hormonalnej. Niestety, to temat, który bardzo często w dalszym ciągu jest pomijany przez wiele kobiet.
Do zakrzepicy żylnej, będącej wynikiem stosowania antykoncepcji hormonalnej, może dojść tak naprawdę na każdym etapie jej stosowania. Jednak największe ryzyko występuje w ciągu pierwszego roku przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej (dokładnie chodzi o pierwsze 3 miesiące, w których występuje adaptacja organizmu do doprowadzanych z zewnątrz hormonów). Dlatego warto skonsultować się ze swoim lekarzem i przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, na podstawie których będzie można stwierdzić, czy jesteśmy w grupie o zwiększonym ryzyku wystąpienia zakrzepicy płucnej. Nie warto zakładać z góry, że zator płucny nas nie dotyczy, tym bardziej, że choroba ta pojawia się w obecnych czasach bardzo często.
Przewlekła zatorowość płucna jest chorobą, której z całą pewnością nie można zlekceważyć. Do objawów zatorowości płucnej należą:
- duszność,
- silny ból w klatce piersiowej,
- zasłabnięcie,
- silny kaszel (najczęściej suchy).
Zator płucny – zapobieganie
Do skutków ubocznych antykoncepcji należy zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy. Tak jak w przypadku każdej jednostki chorobowej, również zatorowości płucnej zdecydowanie lepiej zapobiegać. Zanim więc zdecydujemy się na antykoncepcję hormonalną, sprawdźmy w jakiej kondycji jest nasz układ krwionośny i czy przyjmowane substancje nie będą oddziaływały na niego negatywnie. Decydując się na tę metodę antykoncepcji, zawsze zastanówmy się nad jej skutkami ubocznymi, poczytajmy o niepożądanych działaniach, takich jak właśnie zatorowość płucna.
Antykoncepcja hormonalna – jakie są jej skutki uboczne?
Przeprowadzone badania dowodzą, że antykoncepcja hormonalna, ze względu na zawarte w tabletkach hormony żeńskie (na przykład estrogeny), może powodować skutki uboczne i przyczyniać się do wystąpienia zakrzepicy żylnej, prowadząc tym samym do zatorowości płucnej. Źródła takiego wpływu antykoncepcji nie są do końca wyjaśnione, jednak najczęściej mówi się o związku leków z czynnikami genetycznymi, które przyczyniają się do podwyższonej skłonności tworzenia się zakrzepów. Nierzadko mówi się też o bezpośrednim wpływie doustnych środków hormonalnych na równowagę krzepliwości krwi w organizmie. Ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną, może być aż 6 razy większe niż u kobiet, które środków antykoncepcyjnych w postaci hormonów nie przyjmują. Oczywiście istnieją pewne wrodzone czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tej choroby. Mowa tu przede wszystkim o nadkrzepliwości.
Antykoncepcja hormonalna. Bezpieczna czy szkodliwa?
Niestety nadal wiele kobiet nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: czy antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa? A prawda jest taka, że niestety należy być przy jej stosowaniu ostrożnym, ponieważ może nieść ona za sobą niebezpieczne dla zdrowia i życia konsekwencje.
Marta Akuszewska
___________________________REKLAMA
___________________________________