Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Czy dieta Dukana jest skuteczna? Tak, jeśli przestrzegasz jej zasad!

Na czym polega dieta Dukana? Jakie są jej zasady, wady i zalety oraz co można jeść na diecie Dukana?

Data publikacji: 12 lutego 2016, 12:34
Francuski dietetyk dr Pierre Dukan opublikował swoją książkę pt. „Dieta Dukana” ponad dekadę temu. Książka szybko stała się bestsellerem we Francji oraz innych krajach Starego Kontynentu, wywołała także dietetyczną rewolucję w Internecie, opanowując różne strony internetowe, fora i blogi. Także w Polsce zapanowała na nią moda. Dowiedzmy się zatem, na czym polega dieta Dukana i czy rzeczywiście jest aż tak skuteczna, jak niektórzy twierdzą.
Na czym polega dieta Dukana – zasady – rodzinazdrowia.pl

Kolejna dieta-cud? Czy dieta Dukana jest skuteczna?

Obowiązujący w kulturze kult ciała sprawił, że niezwykle wiele wagi przykładamy do sposobu odżywiania. Co chwilę trafiamy na nowe modne diety, które mają nas przybliżyć do idealnej sylwetki. Większość z nich polega na rezygnacji z określonej grupy produktów oraz ograniczeniu ilości spożywanych kalorii. Dieta Dukana głosi, że możemy jeść ile chcemy, a mimo to jesteśmy w stanie schudnąć. Co ciekawe, miliony kobiet i mężczyzn potwierdzają skuteczność i długotrwałość efektów omawianej w artykule diety białkowej. Politycy, gwiazdy filmowe oraz modelki (w tym Gisele Bündchen i Jennifer Lopez) zostały zwabione obietnicą spełnienia największego marzenia wszystkich, którzy chcą zyskać idealną figurę i zachować przy tym wolną wolę. Połączenie tych dwóch elementów sprawiło, że dieta Dukana trafiła na listę najbardziej przyjaznych i najskuteczniejszych diet odchudzających.

Dieta Dukana – zasady obligatoryjne

Na czym polega dieta Dukana? W rzeczywistości są to aż cztery bardzo różne programy żywieniowe stosowane etapami. Po dramatycznie szybkiej utracie masy ciała następują fazy stabilizacji i uporządkowania, które gwarantują utrzymanie stałej wagi przez całe życie. Ważnym elementem, który łączy wszystkie etapy diety, jest obecność białka. Dr Dukan, zamiast rygorystycznych ograniczeń kalorycznych, postanowił wykorzystać innowacyjne fazy diety białkowej, która stopniowo zmienia nawyki żywieniowe.

Czy dieta Dukana jest skuteczna? Tak, jeżeli przestrzegamy jej zasady

Jeśli precyzyjnie zastosujemy się do planu działania, dieta Dukana będzie bardzo skuteczna. Natomiast osiągnięta w jej wyniku waga z czasem stanie się stabilna, co umożliwi normalne funkcjonowanie i jedzenie do woli. Pod warunkiem oczywiście spełnienia jednej zasady – raz w tygodniu (Dukan sugeruje czwartek) należy jeść tylko białko. I tak do końca życia. Stosując tę zasadę, można niemalże natychmiastowo stracić 1 kg i skorygować ewentualne błędy występujące podczas reszty tygodnia.

Co jeść na diecie Dukana – poznaj produkty

Dieta Dukana zaczyna się krótką fazą uderzeniową, tzw. fazą ataku, podczas której można spożywać wyłącznie białko – mięso, ryby, jaja i niskotłuszczowe produkty mleczne. Taki początek daje siłę, powodując gwałtowny spadek masy ciała i stanowi podstawę dla pozostałych faz. Po maksymalnie 10 dniach należy przejść do fazy naprzemiennej, w której łączy się proteiny z warzywami. Potem można już wejść w fazę utrwalania, podczas której stopniowo dodawana jest inna żywność: pieczywo, owoce, ser czy makaron. Co więcej, dieta Dukana pozwala nam w tej fazie nawet na sporadyczne spożycie alkoholu, czekolady lub innych ukochanych smakołyków. Czwarty etap ma tylko jedną zasadę: dzień białka w czwartek. Do końca życia.

Wady diety Dukana

Mimo że dieta Dukana należy do grupy najskuteczniejszych diet, długoterminowe jej stosowanie może wiązać się z konsekwencjami zdrowotnymi, tj. obciążyć nerki, wątrobę oraz negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu trawiennego. Dlatego – tak jak w przypadku innych diet – dietę Dukana należy stosować z zachowaniem ostrożności i rygorystycznie przestrzegać jej zasad.

Marta Brzezińska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również