Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Weganizm a zdrowie, czyli wszystko na temat diety wegańskiej – zasady oraz produktu dla wegan

Data publikacji: 12 lutego 2016, 12:21
Dieta wegańska, kiedyś budząca powszechne zdziwienie, jest praktykowana przez coraz większą grupę ludzi. Rośnie także ilość dostępnych na rynku produktów dla wegan. Bez względu na to, czy wybieramy ją z przyczyn ideologicznych, czy zdrowotnych, warto upewnić się, że dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników.
Weganizm a zdrowie – dieta wegańska – rodzinazdrowia.pl

Dieta wegańska – zasady

Głównym założeniem diety wegańskiej jest wykluczenie z jadłospisu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc nie tylko mięsa i jego przetworów, ale także produktów mlecznych i jajek. Niektórzy wykluczają także miód. Najczęstszą motywacją dla przejścia na taką dietę jest współczucie dla zwierząt i sprzeciw wobec warunków, w jakich są hodowane. Coraz częściej jednak zdarzają się osoby, które stosują wegańskie jedzenie ze względu na jego odchudzające właściwości. Należy przy tym zaznaczyć, że samo przejście na weganizm nie gwarantuje schudnięcia, chociaż w wielu przypadkach tak się dzieje.

Dieta dla wegan - co mogą jeść weganie?

Podstawą diety wegańskiej są warzywa, owoce i produkty zbożowe. Często dopiero przejście na wegetarianizm lub weganizm pozwala odkryć całe bogactwo dostępnych w sprzedaży produktów roślinnych. Produkty zbożowe, takie jak ryż, pełnoziarniste pieczywo, kasze oraz warzywa i owoce, które nie zostały (w miarę możliwości) poddane obróbce chemicznej, to właśnie produkty dla wegan. Na nich opiera się piramida zdrowego żywienia i to nie tylko wegańska. Ważne produkty, będące źródłem białka roślinnego, to rośliny strączkowe i orzechy. W diecie odpowiedniej dla wegan znajdują się także różne rodzaje mleka roślinnego i zamienniki nabiału, a nawet mięsa, często otrzymywane na bazie soi.

Weganizm a zdrowie

Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska pozwala dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Jej podstawowym założeniem powinno być zróżnicowanie. Prawidłowo stosowana pozwala obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko powstania chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, otyłość, nadciśnienie, a nawet nowotwory. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na pewne, niezbędne do życia substancje, o których spożycie weganie powinni się zatroszczyć, a mianowicie żelazo, cynk, wapń. Jako ich główne źródła zazwyczaj podaje się produkty pochodzenia zwierzęcego. Zatem mało kto wie, że wapń zawarty jest także w migdałach, pomarańczach, brokułach czy jarmużu, a żelazo w rodzynkach, zielonych warzywach, kaszy czy roślinach strączkowych. Osoby zaczynające swoją przygodę z wegańskim jedzeniem często martwią się o dostarczenie sobie odpowiedniej ilości białka, ale dobrze skomponowana dieta raczej nie prowadzi do jego niedoborów. Aby upewnić się, że dostarczamy sobie niezbędnych aminokwasów egzogennych, powinniśmy łączyć produkty zbożowe z roślinami strączkowymi i orzechami. Ponadto, jak w przypadku każdej diety, im mniej przetworzoną żywność spożywamy, tym lepiej. Zawartość dużej ilości świeżych warzyw i owoców z pewnością należy do zalet diety wegańskiej. Przejście na dietę wegańską może mieć zatem pozytywne skutki dla naszego organizmu. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że wymaga to od nas poświęcenia szczególnej uwagi temu, co spożywamy i w jaki sposób dobieramy składniki.  – inna puent

Dieta dla wegan - składniki, których może brakować

Do substancji, które nie występują w diecie pozbawionej produktów pochodzenia zwierzęcego, należy witamina B12. Wegańskie jedzenie po prostu nie zawiera tej witaminy, weganie są więc najbardziej narażeni na jej niedobór. Trwały brak tej witaminy może prowadzić do zmian w układzie nerwowym. Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku jest stosowanie odpowiednich suplementów diety. Warto także okresowo badać poziom tej witaminy w organizmie. Dietetycy zalecają, by przyjmować 250 μg witaminy B12 dziennie. Warto także suplementować witaminę D, której głównym źródłem są produkty mleczne. Zalecane jest to szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy brakuje słońca.

Aleksandra Dudra

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również