Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Czy gradówka na powiece to powód do niepokoju?

Gradówka na powiece – przyczyny i leczenie, czyli wszystko na temat gradówki na oku

Data publikacji: 18 kwietnia 2016, 08:12
Gradówka na powiece bardzo często jest mylona z jęczmieniem. W przypadku tej pierwszej dolegliwości mamy do czynienia z zapaleniem gruczołu Meiboma w tarczce powieki, a jęczmień to z kolei zapalenie gruczołów potowych i łojowych ujść przymieszkowych rzęs. Pojawieniu się gradówki na powiece nie towarzyszy ból, czasami może jednak wystąpić zaczerwienienie skóry wokół niej. Niestety guz nie zawsze znika samoistnie. Gdy zauważymy, że gradówka rośnie i uciska gałkę oczną, wtedy koniecznie udajmy się do lekarza.
Gradówka na powiece – rodzinazdrowia.pl

Gradówka na powiece – przyczyny

Gradówka może być powikłaniem zapalenia gruczołów przyrzęsowych (jęczmień). Guzek może pojawić się także u osób noszących szkła kontaktowe, cierpiących na trądzik oraz łojotokowe zapalenie skóry. Warto dodać, że wśród przyczyn gradówki można wymienić również stres i przepracowanie, a także niewłaściwą higienę oczu. Niestety gradówka lubi powracać. Jeśli mamy problem z często pojawiającym się guzkiem, koniecznie udajmy się do lekarza, aby wyeliminować ewentualne ryzyko chorób oczu.

Gradówka na oku – profilaktyka

Mimo iż gradówka powieki nie zawsze daje nam powody do niepokoju, warto zapobiec jej pojawianiu się. W tym celu zadbajmy o właściwą higienę oczu – dwa razy dziennie przemywajmy je zwilżonym wodą wacikiem, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii. Unikajmy kosmetyków, które mogą nas uczulać i zwróćmy szczególną uwagę na noszone przez nas szkła kontaktowe, które powinny być właściwie oczyszczone oraz dobrze nawilżone przed ponownym założeniem. Dodatkowo możemy także stosować nawilżające krople do oczu.

Gradówka na powiece – leczenie

Gradówka nie zawsze znika samoistnie. Czasami guzek może się powiększyć i wpłynąć np. na ostrość widzenia. Jak leczyć gradówkę? Warto wypróbować domowe sposoby, takie jak ciepłe okłady - z zielonej herbaty, ziela świetlika, ciepłego jajka, rumianku czy świeżej pietruszki. Natomiast gdy guzek utrzymuje się na powiece przez 2 tygodnie, należy udać się do specjalisty. Leczenie gradówki polega na stosowaniu odpowiednich maści, rzadziej leków doustnych. Bardzo często lekarz przeprowadza zabieg usunięcia gradówki w znieczuleniu miejscowym.

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót