Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaDłonie i stopy

Czy lampy UV stosowane w manicure mają wpływ na nasze zdrowie? Jak rozsądnie korzystać z kosmetycznych zabiegów?

Manicure hybrydowy a zdrowie

Data publikacji: 21 marca 2017, 01:19
Tak modne obecnie lakiery hybrydowe wymagają utwardzania w świetle ultrafioletowym. Specjaliści mają różne opinie na temat tego, czy lampy UV stosowane w manicure są bezpieczne, ale ostateczny wniosek zawsze jest ten sam: należy zachować umiar i kierować się rozsądkiem.

Za i przeciw lampom UV

Promieniowanie ultrafioletowe nie jest obojętne dla naszego zdrowia, ponieważ przyspiesza starzenie się skóry i może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów skóry - naturalnego płaszcza okrywającego ciało. Nie ma jednak na razie badań, które jednoznacznie potwierdzałyby, że lampy UV wykorzystywane do utwardzania lakierów hybrydowych lub żeli są dla naszego zdrowia całkowicie bezpieczne. Istnieje za to sporo doniesień, w których zwraca się uwagę na potencjalną szkodliwość tych urządzeń. I to w oparciu o nie wytacza się ciężkie działa przeciw lampom UV stosowanym w manicure.

Teoria dr Chrisa Adiguan’a

Poważnego argumentu użył dermatolog dr Chris G. Adigun z Północnej Karoliny w USA, który zwraca uwagę, że natężenie promieniowania UVA płynące z lampy do paznokci jest co najmniej cztery razy silniejsze niż promieniowanie słoneczne UVA. I to niezależnie od tego, czy emitują je świetlówki czy nowoczesne diody LED. Podkreśla też, że nie mamy wprawdzie dowodów na to, że lampy wykorzystywane w kosmetyce, które emitują światło ultrafioletowe, powodują raka skóry, ale mamy za to mocne potwierdzenie naukowe faktu, iż schorzenie te na pewno jest związane z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Dodajmy jeszcze: nadmierną ekspozycją. O potencjalnej szkodliwości promieniowania UV emitowanego przez lampy są przekonani także inni dermatolodzy.

Co na to kosmetolodzy i kosmetyczki?

Z kolei kosmetyczki i producenci lamp wykorzystywanych do utwardzania manicure kontrargumentują: urządzenia te, stosowane zgodnie z zaleceniami, nie wpływają źle na zdrowie. Potwierdzili to uczeni z Rapid Precision Testing Laboratories w Stanach Zjednoczonych, którzy w swoim najnowszych badaniu wykazali, że lampy UV stosowane do utwardzania paznokci są bezpieczne i nie wywołują raka skóry, a ryzyko jego rozwoju po naświetlaniu lampami do manicure jest do 46 razy mniejsze niż niebezpieczeństwo, jakie powstaje po ekspozycji na światło słoneczne.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Promieniowanie UV dozowane w nadmiarze zawsze szkodzi, ale skóra dłoni jest mniej wrażliwa na jego działanie niż ta, która pokrywa twarz czy dekolt. To głównie zasługa grubszej warstwy naskórka na dłoniach niż na twarzy. W naskórku znajdują się melanocyty. Wytarzają one melaninę – barwnik, którego rolą jest pochłanianie promieniowania UV, co zapewnia komórkom ochronę. Ochrona zapewniana przez naskórek plus stosunkowo krótki czas ekspozycji na światło emitowane przez lampy do utwardzania manicure to skuteczne bariery chroniące przed potencjalnym szkodliwym wpływem promieniowania UV na skórę dłoni. Zawsze jednak warto zachować umiar w korzystaniu z naświetlania tymi urządzeniami. Ponadto warto też sprawdzić certyfikaty przyznane lampie i kierować się rozsądkiem, kiedy podejmuje się decyzję o kolejnych zabiegach nakładania manicure utwardzanego promieniowaniem nadfiołkowym – szczególnie, jeśli w najbliższej rodzinie występowały przypadki nowotworowych chorób skóry.

Katarzyna Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót