Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Czy można wyleczyć astygmatyzm za pomocą lasera?

Astygmatyzm – częsta wada wzroku leczona laserowo. Laserowe usuwanie wady wzroku

Data publikacji: 29 lutego 2016, 13:08
Astygmatyzm jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Czy wada ta może powodować obniżenie komfortu codziennego życia? Oczywiście, że tak. Nieostre widzenie, ciągłe mrużenie oczu, trudności w widzeniu zarówno z bliska, jak i z daleka, to tylko podstawowe objawy astygmatyzmu. Przyczyna tego zjawiska leży najczęściej w samej budowie oka. Nieprawidłowość lokalizuje się zwykle w obrębie rogówki lub rzadziej soczewki. Dzięki postępowi w dziedzinie mikrochirurgii oka, astygmatyzm można usunąć za pomocą lasera. Jednak najpierw należy zadać sobie pytanie, czy to jedyne możliwe rozwiązanie walki z tym schorzeniem.
astygmatyzm leczenie laserowe - rodzinazdrowia.pl

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Wskutek nieprawidłowej budowy oka dochodzi do powstawania rozmytego obrazu na siatkówce, który skupia się w dwóch osiach zamiast w jednej. Oprócz nieprawidłowej budowy narządu wzroku, przyczyną astygmatyzmu mogą być również guzy oczodołu i inne nieprawidłowości mające swoje miejsce w tej lokalizacji. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt dziedziczności tego schorzenia. Czy zawsze należy korygować astygmatyzm? Odpowiedź jest bardzo prosta – nie wtedy, gdy wada jest nie większa niż 1 dioptria, bowiem w takim wypadku najczęściej nie ma konieczności dokonania korekcji. Diagnozę tej wady wzroku stawia oczywiście specjalista wykonując bezbolesne badanie skiaskopii lub refraktometrii. Skiaskopia polega na obserwacji przez badanego cienia poruszającego się przy oświetleniu oka w obrębie źrenicy. Natomiast refraktometria jest badaniem polegającym na obserwacji przez badanego figur testowych, które są rzutowane przez dwa źródła świetlne – po odbiciu się od siatkówki i przejściu przez układ optyczny oka dają ostry obraz widziany w refraktometrze. Astygmatyzm może również współwystępować z innymi chorobami wzroku, których obecność może spowodować utrudnienie właściwego rozpoznania choroby. Szczególnym przypadkiem są małe dzieci, które są trudne do diagnozowania ze względu na brak zgłaszanych przez nie jakichkolwiek objawów typowych dla astygmatyzmu. Dopiero częste mrużenie oczu może skłonić rodziców do wizyty u specjalisty i wykonania dodatkowych badań.

Laserowe leczenie astygmatyzmu

astygmatyzm objawy - rodzinazdrowia.plKorekcji astygmatyzmu można dokonać na kilka różnych sposobów. Pierwszą i jednocześnie najbardziej popularną formą są okulary, które jednak działają doraźnie, nie likwidując wady wzroku. Możliwe jest także korzystanie z popularnych soczewek kontaktowych. Coraz większym uznaniem cieszy się laserowe leczenie astygmatyzmu – tą metodą można usuwać także inne wady refrakcji. Laserowa korekta wzroku może między innymi obejmować nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Zabieg jest całkowicie bezbolesny (wykonuje się uprzednio znieczulenie miejscowe) – polega on na modulacji powierzchni rogówki, tak aby promienie świetlne wpadając do oka ogniskowały się w jednym punkcie na siatkówce, uzyskując ostry obraz.  Do zabiegu wykorzystywany jest laser excimerowy, który działając na rogówkę usuwa jej kolejne warstwy, nadając jej prawidłowy kształt. Dzięki laserowej korekcie wzroku dochodzi do trwałej poprawy widzenia, która sprawia, że nie jest konieczne dalsze noszenie okularów czy też używanie soczewek kontaktowych.

Astygmatyzm - operacja laserowa

astygmatyzm - wada wzroku - rodzinazdrowia.plMoże się wydawać, że laserowa korekcja wzroku jest w zasadzie idealna – zabieg bezbolesny, praktycznie całkowite uruchomienie pacjenta po zabiegu i brak konieczności noszenia okularów czy też soczewek kontaktowych, a przede wszystkim trwała korekcja wady wzroku. Do wad tej metody należy wysoki koszt zabiegu, który w zależności od placówki może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Również nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nie wszystkie osoby zmagające się z nieprawidłowościami refrakcji mogą poddać się laserowemu usuwaniu wady wzroku. Istotnym ograniczeniem jest między innymi wiek – nie zaleca się wykonywania laserowych korekcji wzroku u osób poniżej 20 lat, gdyż wada wzroku może się jeszcze całkowicie nie uformować. Nie każdy astygmatyzm można efektywnie zoperować – aktualne maszyny laserowe są w stanie usunąć wadę o wielkości do 5 dioptrii. Korekcje laserowe nie są zalecane również u osób powyżej 65. roku życia. Przeszkodami mogą być też: zaćma, jaskra, choroby tkanki łącznej, ciąża i okres karmienia piersią. Każdy zabieg będący ingerencją w ciało człowieka niesie za sobą ryzyko powikłań. Podobnie jest przy mikrochirurgii okulistycznej, w której stosowany jest laser. Aby zminimalizować ryzyko niepowodzeń, należy bardzo dokładnie przeprowadzić badanie przed ewentualnym zabiegiem. Do efektów ubocznych występujących po zabiegu można zaliczyć między innymi ból oka, łzawienie, światłowstręt, zaburzenia wydzielania łez czy też przejściowy stan zapalny.

Astygmatyzm, dzięki wprowadzeniu leczenia laserowego, ma szansę stać się coraz mniej powszechnym schorzeniem, a z pewnością rozwój techniki pozwoli na usuwanie coraz większych wad (powyżej 5 dioptrii). Do tej pory leczenie astygmatyzmu opierało się na bardziej tradycyjnych metodach. Jednak w ostatnich latach, dzięki dostępności nowoczesnego sprzętu, otworzyła się nowa droga dla osób zmagających się z tą przypadłością. Laserowe usuwanie wady wzroku możliwe jest zarówno w placówkach publicznych, jak i w klinikach prywatnych. Mówiąc wprost, astygmatyzm i operacja laserowa – to możliwe!

Mateusz Nawrocki
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót