Czy na męskie łysienie jest recepta?
Łysienie u mężczyzn – sprawdź przyczyny łysienia oraz poznaj sposoby na wypadnie włosów
Rodzaje i przyczyny wypadania włosów u mężczyzn
W zależności od obserwowanych objawów, możemy podzielić łysienie na dwa podstawowe rodzaje: ogniskowe i uogólnione. W pierwszym przypadku obszary pozbawione włosów tworzą różnokształtne ogniska (niekiedy z bliznowaceniem skóry) i występują naprzemiennie z niezmienionymi lub nieznacznie zmienionymi fragmentami owłosienia. Jedną z przyczyn łysienia ogniskowego jest łysienie plackowate. W przebiegu tej choroby możemy mieć do czynienia zarówno z pojedynczymi ogniskami, jak i licznymi, zlewającymi się obszarami pozbawionymi włosów. Ogniska te nie mają na szczęście tendencji do bliznowacenia. Typowe łysienie plackowate najczęściej dotyka dzieci i młodych dorosłych obojga płci, ale może wystąpić w każdym wieku. Jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, autoimmunologiczną, i jako taka może współwystępować ze schorzeniami o podobnym źródle: bielactwem, cukrzycą czy chorobami tarczycy.
Jak leczyć łysienie u mężczyzn typu ogniskowego?
Leczenie łysienia plackowatego zawsze wymaga konsultacji dermatologa. Leczenie może indukować odrost włosów, ale po zaprzestaniu terapii włosy wypadają ponownie. Możliwości terapeutyczne obejmują miejscowe i doustne stosowanie steroidów, miejscowo nakładany minoksidil lub cyklosporyna oraz terapię fotodynamiczną. Bardzo rozległe postaci łysienia plackowatego stosunkowo gorzej reagują na leczenie.
Inną możliwą przyczyną łysienia ogniskowego jest grzybica skóry głowy. Ogniskom łysienia może towarzyszyć rumień, świąd, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych i bliznowacenie skóry. Najbardziej narażone na jej wystąpienie są dzieci, ale jako choroba zakaźna może przenieść się również na dorosłych. Do leków podawanych doustnie, bardziej skutecznych niż leczenie miejscowe, należą: terbinafina, flukonazol, itrakonazol i grizeofulwina. Leczenie łysienia w przebiegu grzybicy również wymaga kontroli dermatologa.
Co charakteryzuje łysienie typu męskiego?
Jedną z postaci łysienia uogólnionego jest łysienie typu męskiego, zwane też androgenowym. Dotyczy ono nawet połowy mężczyzn w okolicach 50 roku życia i mimo że nie zagraża zdrowiu, często niesie za sobą negatywne skutki psychiczne. Sprawcą nieszczęścia jest dihydrotestosteron (DHT) – aktywna pochodna męskiego hormonu testosteronu. Jest to substancja wytwarzana przede wszystkim w jądrach i nadnerczach, ale również prostacie i... mieszkach włosowych. Jej wpływ powoduje ścieńczenie włosa, skrócenie jego cyklu wzrostu i przesunięcie bliżej powierzchni skóry. Łysienie typowo rozpoczyna się w przedniej części głowy od tworzenia tak zwanych zakoli. Następnie dochodzi do cofnięcia linii włosów na czole, a wreszcie przerzedzenia fryzury na samym czubku głowy. Jedynymi dopuszczonymi przez FDA (Agencję do spraw Leków i Żywności) środkami w łysieniu androgenowym są stosowany miejscowo na skórę głowy 2% i 5% minoksidil oraz doustny finasteryd. Pierwszych efektów leczenia łysienia tego typu można się spodziewać po 3-6 miesiącach. Mimo że niektóre z preparatów są dostępne w aptece bez recepty, warto skonsultować leczenie łysienia z lekarzem, który wykluczy inne przyczyny schorzenia – okresowe wypadanie włosów w ich fazie spoczynkowej (spowodowane m.in. przez niedobory pokarmowe, infekcje, ciężki stres) bądź w fazie wzrostu (wywołane na przykład chemioterapią).
Jakie jeszcze mamy sposoby na wypadanie włosów?
W wielu przypadkach łysienie może zostać zahamowane przez usunięcie czynnika sprawczego, na przykład anemii czy stresu. Spośród metod medycyny estetycznej może przyjść z pomocą mezoterapia i karboksyterapia skóry głowy. Mezoterapia igłowa polega na iniekcji (wstrzyknięciu) w głąb skóry substancji odżywczych hamujących utratę włosów i pobudzających ich wzrost. Karboksyterapia, czyli iniekcje dwutlenku węgla w głąb skóry, powoduje rozszerzenie naczyń skóry głowy, zwiększenie dopływu krwi oraz odżywienie mieszka włosowego. Oba zabiegi mogą mieć zastosowanie profilaktyczne i lecznicze. Do bardziej radykalnych i inwazyjnych sposobów na wypadanie włosów należą przeszczepy skóry z nowymi mieszkami włosowymi. Należy pamiętać, że przyczyny wypadania włosów u mężczyzn są różne i nie w każdym przypadku możemy stosować dowolny sposób leczenia. A zatem terapię łysienia powinna poprzedzać konsultacja lekarska.
Ewa Woźniak
___________________________REKLAMA
___________________________________