Czy posiadanie apteczki samochodowej jest konieczne?
Omawiamy wyposażenie apteczki samochodowej i podpowiadamy co powinna zawierać
Apteczka samochodowa a obowiązek
Według polskich przepisów, apteczka nie znajduje się na liście przedmiotów, które bezwzględnie powinny znajdować się w każdym samochodzie. Jednak jej posiadanie jest z pewnością przydatne wtedy, gdy natrafimy na konieczność udzielenia pierwszej pomocy. Konieczność, ponieważ zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego, uchylenie się od tego obowiązku może skutkować karą pozbawienia wolności.
O apteczce samochodowej powinny pamiętać szczególnie te osoby, które planują zagraniczne podróże. W niektórych krajach możliwe jest otrzymanie mandatu za brak tego elementu wyposażenia samochodu.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?
Sama apteczka przede wszystkim powinna się wyróżniać, aby łatwe było jej odnalezienie w samochodzie. Z tego względu opakowanie zawierające medyczny zestaw ratunkowy ma zazwyczaj jaskrawy kolor.
Apteczka samochodowa powinna zawierać:
- plastry (zarówno z, jak i bez opatrunku),
- bandaże,
- opaski elastyczne,
- chustę trójkątną,
- instrukcję udzielania pierwszej pomocy,
- chusteczki dezynfekujące,
- koc ratunkowy,
- jałowe kompresy,
- nożyczki, agrafki.
Przy pierwszej pomocy niezbędne jest również zachowanie bezpieczeństwa osoby, która jej udziela, dlatego w apteczce powinien znaleźć się też ustnik do przeprowadzania sztucznego oddychania oraz rękawiczki jednorazowe (najlepiej kilka par).
Wyposażenie apteczki samochodowej – czego nie powinno w niej być?
Apteczka samochodowa nie powinna zawierać leków. Wynika to m.in. z tego, że substancje lecznicze poddawane różnym warunkom panującym w samochodzie mogą zmieniać swoje właściwości. Drugim powodem jest to, że w przypadku udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nie powinno się podawać poszkodowanemu żadnych leków. Dyskusyjne jest również wyposażenie apteczki samochodowej w środki dezynfekujące (np. wodę utlenioną).
Apteczka samochodowa powinna zawierać materiały nieuszkodzone i z nieprzekroczonym terminem przydatności do użycia. Środki wchodzące w skład apteczki zazwyczaj mają kilkuletnie okresy trwałości, jednak i tak powinno się je co jakiś czas przejrzeć – najlepiej byłoby, gdyby odbywało się to co najmniej dwa, trzy razy w roku.
Tomasz Nęcki
___________________________REKLAMA
___________________________________