Czy pracując przy biurku możemy cierpieć na… łokieć tenisisty?
Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej
Objawy
Głównym objawem choroby jest ból. Pojawia się z boku łokcia przy ruchach nadgarstka, chwytaniu czy zaciskaniu i obracaniu dłoni. Później ból pojawia się także w spoczynku. Stale wykonywane czynności, takie jak pisanie na komputerze czy wkręcanie śrubek, powodują nienaturalne napięcie mięśni i pojawienie się mikrourazów przyczepów i ścięgien. Zdarza się również, że zbyt małe obciążenie ręki pracą może wywołać chorobę – wówczas mięśnie zanikają, a ścięgna słabną. Wtedy w trakcie prostej czynności może dojść do uszkodzenia nieprzyzwyczajonych do wysiłku tkanek.
Łokieć tenisisty – terapia
Łokieć tenisisty nie jest schorzeniem związanym z występowaniem stanu zapalnego, więc leki przeciwzapalne nie pomogą zwalczyć przyczyny choroby. Terapia przeciwbólowa usunie objawy, jednak nie wyleczy entezopatii. Ortopeda zaleci przede wszystkim oszczędzanie ręki, a także unikanie czynności, które mogłyby wywołać ból. W leczeniu łokcia tenisisty stosuje się masaże, terapię wstrząsową, obstrzykiwanie sterydami oraz ultradźwięki.
Leczenie ubytków ścięgien
Jeśli w przebiegu choroby dojdzie do zerwania ścięgien lub fragmentów przyczepu mięśni, w wyniku czego powstaną ich ubytki, można je uzupełnić za pomocą blizn. Pozyskane z krwi pacjenta czynniki wzrostu pod kontrolą USG wstrzykuje się w miejsca, gdzie tkanka uległa uszkodzeniu. W trakcie tworzenia się blizn, ścięgno wielokrotnie jest nakłuwane, a pacjent musi oszczędzać rękę. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne.
Magdalena Bednarowicz
___________________________REKLAMA
___________________________________