Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Czy prawidłowo szczotkujesz swoje zęby?

Data publikacji: 19 października 2024, 10:26
Mycia zębów trzeba uczyć się od najmłodszych lat. Dzieci najpierw mozolnie przyswajają technikę trzymania szczoteczki i poruszania nią w jamie ustnej. Ważne, by z biegiem lat stało się to nawykiem – na pewno technicznie poprawnym. Czy my – dorośli na pewno to potrafimy?

Spis treści:

Dlaczego trzeba szczotkować zęby?

Przede wszystkim dla zdrowia i to nie tylko samych zębów, ale całego organizmu. Nieoczyszczona prawidłowo jama ustna, to nie tylko problem narastającej płytki, kamienia nazębnego i nieprzyjemnych zapachów. Pozostające najczęściej w przestrzeniach międzyzębowych i na przyzębiu resztki pokarmu, grożą nie tylko próchnicą. Nawet najmniejsze pozostałości po posiłku powodują rozwój bakterii, które atakują nie tylko zęby i dziąsła, ale z czasem mogą stać się przyczyną stanów zapalnych jamy ustnej, gardła, a w konsekwencji rzutować na zdrowie całego organizmu.

Zdrowie jamy ustnej

Na stan zdrowia jamy ustnej ma wpływ wiele czynników. m.in. predyspozycje genetyczne, sposób odżywiania, stosowanie używek, ogólny stan zdrowia i dbałość o jej higienę. Musimy sobie też uświadomić, że największe spustoszenie czynią w niej bakterie. To one wytwarzają płytkę zębową, odpowiedzialną za powstawanie większości procesów zapalnych. Powstawanie kamienia nie zawsze jest konsekwencją braku higieny, czasem ma na to wpływ np. skład chemiczny śliny. Pamiętajmy jednak, że zwłaszcza na takich zębach łatwiej operować bakteriom wywołującym próchnicę. Dlatego warto przynajmniej raz w roku odwiedzać gabinet stomatologiczny, a w razie potrzeby poddać się zabiegowi usunięcia kamienia.

Jak prawidłowo myć zęby

Technika prawidłowego szczotkowania zębów wymaga spełnienia kilku czynników. Po pierwsze wykonujemy ruchy wymiatające – od podstawy zęba do górnej krawędzi korony. Zwracać musimy przy tym – a dotyczy to szczególnie osób z chorobami przyzębia, by nie odsłonić szyjek i nie spowodować mikrourazów w dziąsłach. Nie należy zatem szorować zbyt mocno, jednak nacisk nie może być też zbyt słaby. Jeżeli po umyciu, jesteśmy w stanie z powierzchni zęba zdjąć paznokciem jakikolwiek nalot, to znaczy, że szczotkowanie nie jest skuteczne. Do sprawdzenia jego efektywności służą też specjalne, dostępne w aptekach tabletki barwiące. Zęby powinniśmy myć co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Czas szczotkowania powinien wynosić 2-3 minuty, w zależności od stosowanej szczoteczki i stanu uzębienia.

Jaką szczoteczkę wybrać

Dobór właściwej szczoteczki to kwestia indywidualna, podobnie jak wybór właściwej pasty do zębów. Decyzję dobrze jest skonsultować z dentystą, podobnie jak technikę szczotkowania. Wpływ na dobór kształtu oraz rodzaju włókien ma wiele czynników. Stan ogólny uzębienia, skłonność do przebarwień i powstawania kamienia, zaawansowanie próchnicy, kondycja przyzębia i jego ewentualne choroby, to tylko niektóre z nich. Zasadniczo stomatolodzy proponują używanie szczoteczek z miękkim i gęstym włóknem. Wielu pacjentów dotyka problem wrażliwych dziąseł, a szczoteczki o takich parametrach zapewniają skuteczne i delikatne czyszczenie, bez niepotrzebnego narażenia dziąseł na mikrourazy.

Dla dzieci

Podobnie należy dobierać szczoteczki dla dzieci. Włókna powinny być cienkie, miękkie i delikatne. Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na kształt główki (nie może być zbyt duża do dziecięcej buzi) i ergonomię uchwytu. Pamiętajmy, że dzieci dopiero uczą się myć ząbki. Ucząc je, traktujmy to na początku jako zabawę, stopniowo przechodząc w codzienną rutynę. Dziecko do osiągniecia przez wieku szkolnego, powinno myć ząbki zawsze w obecności osoby dorosłej. Chodzi nie tylko o monitorowanie techniki i długości samego szczotkowania, ale pilnowanie też by maluchy nie zajadały pasty do zębów.

Co uzupełnia klasyczną szczoteczkę?

Do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej na pewno przydaje się nić dentystyczna. Skutecznie usunie osad nazębny, a przede wszystkim pozostałości pokarmu w przestrzeniach między zębami, do których trudno dotrzeć podczas klasycznego szczotkowania. Nici dentystyczne dostępne na rynku powinny zawierać fluor, który wzmacnia szkliwo. Podczas używania nici trzeba jednak zwracać uwagę, by nadmiernym naciskiem nie obniżać, względnie nie uszkodzić linii dziąseł.

Do czyszczenia szerszych (2-4 mm) przestrzeni międzyzębowych bardzo przydatne są specjalnie dedykowane małe szczoteczki. Można ich z powodzeniem używać także do czyszczenia przestrzeni między mostkami. Niewielkie ich wymiary docenią też z pewnością wszystkie osoby z aparatami ortodontycznymi, które miały do tej pory trudności lub dyskomfort po myciu zębów wyłącznie klasyczną szczoteczką.

Autor: Beata Nowak

Obraz autorstwa nensuria na Freepik

Obraz autorstwa freepik

 

Powrót
Przeczytaj również