Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaSzkoła

Czy szkoła zawodowa może zapewnić atrakcyjną pracę? Szkoły zawodowe a rynek pracy

Rosnąca popularność szkół zawodowych

Data publikacji: 10 maja 2016, 10:43
Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu szkoły wyższe przeżywały prawdziwe oblężenie, panowało bowiem przekonanie, że studia to najlepsze drzwi do kariery. Jednak współczesny rynek na bieżąco weryfikuje nadzieje absolwentów, w szczególności tych po kierunkach humanistycznych, którzy często bez żadnego doświadczenia zawodowego przez długie miesiące nie mogą znaleźć pracy, a kiedy już znajdą to nierzadko jest ona poniżej ich oczekiwań. Dlatego od kilku lat można obserwować odmienną tendencję – do łask wróciły zawodówki, które nie bez powodu z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Szkoły zawodowe dawniej i dziś

W latach 90. i na początku XXI wieku szkoły zawodowe były kojarzone z niezbyt zdolnymi uczniami, często pochodzącymi z niższych warstw społecznych. Jednak dziś profil ucznia zmienił się diametralnie – zawodówki walczą o przyszłych kursantów, nie tylko proponując potrzebne na obecnym rynku pracy przygotowanie do wykonywania konkretnych zawodów, ale również oferując dostęp do zaawansowanych narzędzi, bez znajomości których trudno sobie wyobrazić pracę na specjalistycznym stanowisku. Duży nacisk kładzie się na zapoznawanie uczniów z konkretnymi rozwiązaniami technologicznymi, charakterystycznymi dla danego zawodu. Wiele szkół chwali się, że posiadany przez nie sprzęt często jest bardziej zaawansowany niż ten, którym dysponuje część pracodawców. A to oznacza, że osoby, które je kończą, są doskonale przygotowani do wejścia na rynek pracy.

Zapotrzebowanie na specjalistów

Z czego wynika coraz większa chęć doskonalenia swoich umiejętności w szkołach zawodowych? Odpowiedź jest prostsza, niż się wydaje. Otóż zapotrzebowanie na usługi dobrych informatyków, kucharzy, fryzjerów, mechaników, elektromechaników, stolarzy, budowlańców czy kosmetyczek od wielu lat jest spore i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Absolwenci szkół zawodowych podczas kilku lat kształcenia otrzymują nie tylko konkretną wiedzę i umiejętności, ale także niezbędne doświadczenie, które zdobywają podczas licznych praktyk. Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak nieraz podkreślał, że odsetek absolwentów szkół rzemieślniczych, znajdujących zatrudnienie w zawodzie, sięga nawet 100%. Jakby tego było mało, o polskich specjalistów coraz częściej upominają się zagraniczne firmy, wśród których zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników od lat nie maleje. I choć gwarancji na znalezienie dobrego zatrudnienia nie da dziś nikt, to jednak wykształcenie zawodowe znacznie zwiększa atrakcyjność osób na rynku pracy.

Adam Trzeciak
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.