Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Czy trening siłowy jest odpowiedni dla płci pięknej?

Kobiety, które ćwiczą siłowo

Data publikacji: 1 lipca 2016, 14:44
Niejednokrotnie spotkać się można z przekonaniem, że trening siłowy przeznaczony jest wyłącznie dla mężczyzn. Obalamy ten mit! Treningu siłowego nie trzeba się bać – prawidłowo wykonywany wzmacnia mięśnie i wpływa pozytywnie na balans całego ciała. Co jeszcze panie mogą mu zawdzięczać?

Zalety treningu siłowego

Wiele pań niepokoi się, że trening siłowy spowoduje znaczący przyrost masy mięśniowej. Bez obaw! Budowanie masy mięśniowej jest tak naprawdę uzależnione od poziomu testosteronu – w przypadku pań nie ma więc zagrożenia, że trening siłowy odbierze im kobiece rysy sylwetki. Ponadto, aby móc cieszyć się potężną muskulaturą, konieczna jest długa, ciężka praca, intensywne treningi oraz specjalistyczna dieta.

Trening siłowy jest za to doskonałym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej i utratę wagi w mądry, zdrowy sposób. Potwierdzają to badania: kobiety, które ćwiczyły siłowo 2-3 razy w tygodniu, w ciągu 2 miesięcy straciły około 1,5 kg tłuszczu, zyskując przy tym prawie kilogram masy mięśniowej.

Kolejnym argumentem przemawiającym za treningiem siłowym jest ochrona przed osteoporozą. Trening ten powoduje bowiem polepszenie gęstości mineralnej kości, co w efekcie minimalizuje ryzyko upadków oraz złamań, będących ich konsekwencją.

Jak ćwiczyć?

Aby ćwiczenia przyniosły nam spodziewane efekty, niezbędny jest przemyślany plan treningowy. Początkujące panie powinny szczególną uwagę przykładać do prawidłowej techniki, a podnoszenie nadmiernych ciężarów odsunąć na dalszy plan. Dlatego też, w pierwszych dwóch lub trzech tygodniach zajęć zalecany jest trening obwodowy z mniejszym obciążeniem. Po tym czasie można już przejść do ćwiczenia poszczególnych partii mięśniowych, zwiększając równocześnie ilość powtórzeń. Pomoc profesjonalnego trenera będzie nieoceniona – pomoże dobrać odpowiednie obciążenia na określonym etapie treningu.

Wyniki badań stwierdzają jednoznacznie, że po regularnym, trzymiesięcznym treningu siłowym następuje poprawa wytrzymałości oraz wydolności układu krążenia.

Emilia Seweryn

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót