Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Czy wiesz co to jest SARS i jakie są jego objawy?

Wirus SARS – najważniejsze informacje, diagnostyka i metody leczenia

Data publikacji: 22 lutego 2016, 08:31
SARS to skrót od angielskich słów Severe Acute Respiratory Syndrome – w Polsce choroba ta znana jest jako zespół ciężkiej (lub ostrej) niewydolności oddechowej oraz atypowe zapalenie płuc. To nazwa jednego ze współczesnych wirusów atakujących organizm ludzki. Zdiagnozowano go i opisano stosunkowo niedawno, bo dopiero kilkanaście lat temu. Pierwszy raz zaatakował podobno pod koniec 2002 roku w południowej części Chin, a w ciągu kilku kolejnych miesięcy zdążył rozprzestrzenić się na inne kontynenty. Poniżej o tym, czym jest SARS, jak atakuje i na czym polega jego zwalczanie.
Zaburzenia oddechowe – najważniejsze objawy i metody leczenia - rodzinazdrowia.pl

Wirus SARS – objawy i sposoby zarażenia

SARS jest wirusem odzwierzęcym, którego mutacja zaczęła atakować ludzi i teraz przenosi się tylko między nimi. Pierwsze objawy zachorowania na ostrą niewydolność oddechową są takie same, jak przy zapaleniu płuc i pojawiają się kilka dni po zakażeniu. Należą do nich: gorączka ponad 38 stopni Celsjusza, zaburzenia oddechowe, ból gardła, suchy kaszel, ogólne osłabienie, dreszcze, bóle głowy i mięśni, problemy żołądkowo-jelitowe. Potem dochodzą kolejne trudności w oddychaniu – ostry kaszel i duszności, które czasem mogą prowadzić do ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Do sposobów zarażenia zalicza się:

  • bezpośredni kontakt z chorą osobą w ciągu ostatnich 10 dni (drogą kropelkową lub przez styczność z błonami śluzowymi chorego).
  • pośredni kontakt – styczność z przedmiotami, na których był skażony śluz. Istnieje też możliwość zarażenia płynami ustrojowymi lub kałem chorego.

Ostra niewydolność oddechowa – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz poddaniu badaniu RTG jego klatki piersiowej. Jeżeli chodzi o leczenie, to jak na razie nie ma leku konkretnie zwalczającego wirusa SARS. Leczy się jedynie jego objawy, stosując takie same medykamenty, jak przy ciężkim zapaleniu płuc. Ze względów bezpieczeństwa (aby wirus nie rozprzestrzeniał się na inne osoby) izoluje się chorego. Przy ciężkim stanie pacjenta, konieczne może być podłączenie go do respiratora. Choroba nieleczona lub leczona zbyt późno może być śmiertelna.  

Zespół ostrej niewydolności oddechowej – czy istnieją środki zapobiegające?

Mimo iż nadal nie ma szczepionek ochronnych przeciwko wirusowi, bardzo ważna jest podstawowa profilaktyka. Taka, jak przy wszystkich potencjalnych zachorowaniach, czyli unikanie styczności z chorymi oraz częste i dokładne mycie rąk. W przypadku kontaktu z chorym (np. podczas opieki nad nim), należy używać jednorazowych rękawiczek i maski ochronnej na usta i nos, a także bardzo dokładnie myć i prać wszystkie przedmioty, których używał. SARS jest wciąż intensywnie badanym wirusem.  

Dominika Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót