Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Czy wiesz, jak alkohol niszczy Twoje ciało?

Wpływ alkoholu na organizm i zdrowie człowieka. Dlaczego alkohol szkodzi i jak pić alkohol?

Data publikacji: 27 kwietnia 2016, 11:08
Następstwa nadmiernego spożywania alkoholu widoczne są gołym okiem – występują problemy z koordynacją ruchów i jasnym wyrażaniem swoich myśli. Nie bez znaczenie pozostaje również jego wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Łatwość, z jaką alkohol rozprzestrzenia się w ludzkim ciele poprzez układ krwionośny, sprawia, że żaden organ nie opiera się jego wpływowi. Alkohol często uważany jest za część kultury, element różnego rodzaju rytuałów i jako taki często traktowany jest pobłażliwie, jako niegroźna część świętowania. Jednak faktu, że alkohol ma wpływ na organizm człowieka, nie sposób zakwestionować – używka ta zajmuje obecnie trzecie miejsce na świecie pod względem czynników ryzyka dla zdrowia naszej populacji.
Alkohol a zdrowie – rodzinazdrowia.pl

Alkohol a zdrowie – negatywne konsekwencje 

Najszybciej i najbardziej widocznymi efektami, jakie wywiera alkohol na ludzki organizm, są wynikiem jego oddziaływania na mózg – zmiany w nim zachodzące znajdują odzwierciedlenie w postaci problemów z:

  • koordynacją ruchów,
  • niewyraźną mową.

Jednak spustoszenie organizmu występuje wszędzie tam, gdzie dociera alkohol. Po przedostaniu się do krwi, alkohol jest rozprowadzany po całym ciele docierając do wszystkich tkanek zawierających wodę. Najszybciej zostają zaatakowane organy najbardziej ukrwione, a więc mózg, płuca i wątroba. Istnieje wiele konsekwencji dla zdrowia człowieka wywołanych spożyciem alkoholu. Oto przykłady tych mniej poważnych:

  • podrażniona błona przewodu pokarmowego,
  • nieregularne bicie serca,
  • odwodnienie.

Alkohol a zdrowie człowieka - dlaczego alkohol szkodzi?

Badania potwierdzają, że alkohol spożywany w nadmiernych ilościach osłabia układ odpornościowy sprawiając, że organizm jest bardziej narażony na inne choroby. Nawet jednorazowe spożycie alkoholu upośledza nasz system immunologiczny i zagraża zdrowiu – jak twierdzą naukowcy z Wielkiej Brytanii, duża ilość alkoholu może zmniejszyć zdolność organizmu do zwalczania chorób nawet na 24 godziny. Jako następstwa nadmiernego i długotrwałego spożywania alkoholu wymienia się szereg chorób – są wśród nich między innymi nowotwory:

  • przełyku,
  • wątroby,
  • krtani i tchawicy,
  • nawet rak sutka u kobiet.

Ponadto nadużywanie alkoholu ma niebagatelny wpływ na inne układy ludzkiego organizmu. Podwyższone ciśnienie, będące często wynikiem spożywania alkoholu, prowadzi do przewlekłych chorób serca. Jednym z najczęściej występujących efektów nadużywania alkoholu są problemy z trzustką, która wystawiona na regularne działanie tej substancji jest podatna na zapalenia.

Alkohol a metabolizm - jak pić alkohol, by się nie upić?

Znajomość ogólnych zasad działania metabolizmu pozwala nieraz ograniczyć wpływ alkoholu na ludzki organizm. Przede wszystkim jedząc podczas picia alkoholu łagodzimy efekt jego działania na błony przewodu pokarmowego i spowalniamy proces, w którym przedostaje się on do krwiobiegu. To, co jemy również nie jest bez znaczenia –  należy spożywać posiłki bogate w białka i tłuszcze, najlepiej jeszcze przed konsumpcją alkoholu. Nie należy bowiem pić na pusty żołądek.

 Równie ważne jest picie dużej ilości płynów bezalkoholowych – unikniemy wtedy odwodnienia, które skutkuje bólami głowy i mięśni. Alkohol wypłukuje witaminy z organizmu, powinniśmy więc zadbać o ich dodatkowe źródło. I jedna z naczelnych zasad – nie mieszajmy różnych rodzajów alkoholi. Doprowadzimy wówczas do tego, że nasz organizm zostanie „zaatakowany” mieszanką różnych substancji chemicznych.

Warto podkreślić, że chodzi tu jedynie o ograniczenie skutków picia alkoholu, nie o ich eliminację. Żeby uniknąć konsekwencji picia alkoholu, należy po prostu... nie pić.

Agnieszka Wasiluk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również