Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowiePierwsza pomoc

Czy wiesz jak leczyć oparzenia?

Oparzenia termiczne i chemiczne – pierwsza pomoc przy oparzeniach

Data publikacji: 14 marca 2016, 15:41
Oparzenia mogą być naprawdę groźne, zwłaszcza jeśli nie zareagujemy od razu po kontakcie z czynnikiem je wywołującym. Z łagodnymi oparzeniami I stopnia można poradzić sobie za pomocą podstawowych opatrunków i domowych sposobów. W warunkach domowych do oparzeń dochodzi najczęściej w kuchni, dlatego podczas gotowania powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Jeśli już jednak dojdzie do oparzenia, co należy wtedy zrobić?
Oparzenia - pierwsza pomoc - rodzinazdrowia.pl

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy oparzeniach?

Jeśli dojdzie do oparzenia, należy przede wszystkim jak najszybciej schłodzić poparzone miejsce. Możemy to zrobić albo obmywając je zimną, bieżącą wodą, albo polewając je jakimkolwiek schłodzonym płynem (mleko, herbata). Dzięki temu nie tylko złagodzimy ból, ale także zapobiegniemy dalszemu uszkodzeniu tkanek. Następnie należy ocenić czy poparzenie jest rozległe i przede wszystkim – jak silne. Od tego zależy, czy leczenie można kontynuować w domu, używając domowych sposobów, czy też należy udać się na pogotowie.

Zwróćmy uwagę na to, że odpowiednio wykonana pierwsza pomoc przy oparzeniu może w znacznym stopniu przyczynić się do szybkiej regeneracji poparzonego miejsca.

Oparzenie termiczne – pierwsza pomoc

Do oparzeń najczęściej dochodzi w domu. Znaczna część z nich to oparzenia I i II stopnia, czyli takie, które można leczyć domowymi sposobami. Co należy zrobić w takich wypadkach? Pierwszym krokiem, tak jak już wcześniej wspomniano, jest schłodzenie poparzonego miejsca, co powinno trwać od 15 do 30 minut, w zależności od stopnia oparzenia. Należy jednak uważać, aby nie odmrozić okładanego miejsca. Następnie osuszamy dane miejsce kawałkiem jałowej gazy poprzez jej delikatne przykładanie do skóry – zabronione jest pocieranie czy tarcie. Pierwsza pomoc w oparzeniach powinna w jak najmniejszym stopniu sprawiać poszkodowanej osobie ból.

Oparzenia chemiczne – pierwsza pomoc

Oparzenia chemiczne są bardzo groźne i na ogół niezwykle bolesne. Jeśli dojdzie do tego rodzaju poparzenia, należy jak najszybciej usunąć groźną substancję z powierzchni skóry, oczywiście uwzględniając właściwości chemikaliów i zabezpieczyć ją przed ewentualnym rozprzestrzenieniem się (np. wylaniem). Jeśli dojdzie do oparzenia kwasem najlepiej spłukać to miejsce płynami o charakterze zasadowym, czyli roztworem mydła czy sody oczyszczonej. Natomiast wapno gaszone należy usunąć poprzez ścieranie – dopiero potem można przystąpić do polewania poparzonego miejsca silnym strumieniem wody. Pierwsza pomoc przy oparzeniu chemicznym powinna być zatem poparta dodatkową wiedzą.

Warto pamiętać, że nigdy nie należy bezpośrednio dotykać rany, smarować jej maściami, przekłuwać powstających pęcherzy czy zdzierać odzieży, która przylgnęła do poparzonego miejsca.

Edyta Wara-Wąsowska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót