Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Dieta antynowotworowa, czyli produkty spożywcze sprzyjające walce z rakiem

Dieta antynowotworowa do doskonały sposób na naturalne zapobieganie nowotworom

Data publikacji: 28 stycznia 2016, 08:35
Nowotwory to plaga naszych czasów. Niemalże w każdej rodzinie jakaś osoba została dotknięta tą okrutną chorobą. Naukowcy wciąż szukają lekarstw i czynników pomagających leczyć i zapobiegać pojawieniu się raka. Jednym z aspektów profilaktyki jest odpowiednia dieta, nazywana dietą antynowotworową. Zgodnie z wynikami badań, pewne schematy żywienia służą minimalizowaniu ryzyka wystąpienia raka, inne maksymalizują takie ryzyko. Oczywiście zdrowe odżywianie nie jest jednoznaczne z pełną ochroną – wystąpienie nowotworu jest uwarunkowane bardzo wieloma czynnikami. Wielu z nich wciąż nie jesteśmy świadomi, wielu nie jesteśmy w stanie uniknąć (jak choćby zanieczyszczenie środowiska, sieci WiFi, oddziaływanie pola elektrycznego). Tym, co w całości możemy kontrolować, jest za to nasza dieta. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę w diecie antynowotworowej.
dieta antynowotworowa

Jak zapobiegać nowotworom przy pomocy diety?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jak już zostało wspomniane, zapobieganie nowotworom jest procesem wieloaspektowym. Jednak dieta obfitująca w świeże warzywa, owoce i produkty bogate w błonnik niewątpliwie jest elementem chroniącym nas przed wieloma czynnikami powodującymi nowotworzenie. Warzywa i owoce obfitują w antyoksydanty i składniki odżywcze „wymiatające” tzw. wolne rodniki, które powodują uszkodzenia w naszym organizmie, wielokrotnie finalnie prowadząc do wystąpienia raka. Zapobieganie nowotworom za pomocą diety stanowi nie lada wyzwanie dla dietetyków i speców od zdrowego odżywiania. Nie ma wątpliwości, że spożywanie przetworzonych produktów, białego cukru, rafinowanej mąki czy tłuszczów trans wywołuje w naszym organizmie niekorzystne zmiany, które w efekcie mogą spowodować wystąpienie nowotworu.

Jak powinna wyglądać profilaktyka antyrakowa?

Oprócz włączenia do naszej diety mnóstwa warzyw i owoców, wyeliminowania przetworzonych produktów żywnościowych, ograniczenia produktów zwierzęcych, tłuszczów trans i cukru (którym żywi się nowotwór), profilaktyka antyrakowa powinna obejmować też wypracowanie własnych metod radzenia sobie ze stresem, wdrożenie umiarkowanej aktywności fizycznej i unikanie ekspozycji na chemikalia (także te zawarte w kosmetykach i środkach czystości). Nasz organizm jest całościowym kompleksem, musimy więc dbać o niego na różnych płaszczyznach.

Dieta przy chorobie nowotworowej – na co zwrócić uwagę?

walka z nowotworem - jedzenieJak zostało już wspomniane, bogactwo świeżych warzyw i owoców (najlepiej ekologicznego pochodzenia!) to zasadniczy punkt diety przy chorobie nowotworowej. Wyjątkowe, antyrakowe właściwości posiadają brokuł, brukselka, kapusta, a także czerwone winogrona, pomidory czy przyprawy takie jak kurkuma. Ich korzystne działanie zostało udowodnione w wielu badaniach klinicznych. Rozpatrując zagadnienie „dieta a nowotwory”, należy też przyjrzeć się aspektowi diety przy chorobie nowotworowej, czyli diety odpowiedniej dla pacjenta onkologicznego. W tym przypadku dieta powinna oszczędzać nadwyrężone organy, a dodatkowo być pełnowartościowa, dobrze przyswajalna i obfitująca w składniki odżywcze. Do tego tematu należy podejść bardzo indywidualnie.

Dieta antynowotworowa – jej istotność

Niewątpliwie dieta antynowotworowa stanowi kluczowy czynnik w zapobieganiu nowotworom i profilaktyce antyrakowej. Istnieje silne powiązanie między dietą a nowotworami. Na tyle silne, że zwrócenie uwagi na aspekt odżywiania w przypadku raka jest bezdyskusyjnie konieczne. Bardzo istotne jest przestrzeganie odpowiedniej diety przy chorobie nowotworowej w przypadku pacjentów onkologicznych. Właściwie zbilansowana wspomaga proces regeneracji i zdrowienia organizmu. Powinna być ona jednak wówczas wysoce zindywidualizowana, ustalona we współpracy z wykwalifikowanym specjalistą. Pamiętajmy o słowach Hipokratesa: „niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. 

Magdalena Olańska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót