Dieta oraz aktywność fizyczna dedykowana seniorom
Zdrowy senior w dobrej formie – wiosenny zastrzyk energii
Spis treści:
Późna wiosna i rozpoczynające się lada moment kalendarzowe lato sprzyjają zarówno stosowaniu zdrowej diety, jak i aktywności fizycznej. Prawidłowo zbilansowane posiłki nie tylko poprawią zdrowie, ale polepszą też samopoczucie osób starszych. Teraz jest najlepszy moment, by wykorzystać w naszym menu świeże warzywa i owoce.
Zdrowe odżywianie
Wiosna to czas, kiedy w sklepach i na straganach bez problemu kupimy świeże owoce i warzywa. Koniecznie trzeba je włączyć w żywienie osób w podeszłym wieku. Można je przygotowywać na różne sposoby – jeść świeże czy ugotowane na parze, by nie straciły swoich cennych składników odżywczych, z których najważniejsze są: błonnik, potas, wapń i magnez.
W starszym wieku powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na sposób odżywiania. Bardzo często słyszymy określenie zdrowa dieta. Zdrowa, czyli dostarczająca organizmowi niezbędnych składników odżywczych i minerałów. Dobra dieta powinna zawierać: dużo warzyw i owoców, warzywa strączkowe, jak np. bogatą w błonnik soczewicę. Kwasy tłuszczowe omega-3 dostarczajmy organizmowi, jedząc dużo ryb – minimum dwa razy w tygodniu. Podstawowym źródłem tłuszczu powinna być oliwa z oliwek. Postawmy na różne gatunki orzechów, które mogą zastąpić słodkie przekąski. Z racji ich kaloryczności pamiętajmy, by jeść je w umiarkowanych ilościach. Jednocześnie ograniczajmy spożycie czerwonego mięsa oraz soli, którą doskonale można zastąpić większą ilością przypraw. Wykluczmy też z diety rafinowane węglowodany w postaci białego pieczywa, słodyczy i cukru, a produkty mleczne spożywajmy w umiarkowanych ilościach. Stawiajmy na kasze, płatki owsiane oraz wszelkiego rodzaju owoce jagodowe.
Sport to zdrowie
To nie tylko truizm. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie został potwierdzony naukowo. Ruch może nie tylko złagodzić niektóre deficyty fizyczne, ale także im zapobiegać. Zwłaszcza w starszym wieku poprzez odpowiednią aktywność fizyczną możemy wspierać zdrowie i utrzymywać ciało w dobrej kondycji. Odpowiednia ilość ćwiczeń chroni serce i naczynia krwionośne, wzmacnia mięśnie i zapobiega np. osteoporozie. Co prawda sprawność i zdrowie mogą znacznie spaść wraz z wiekiem, ale można temu przeciwdziałać, stosując z umiarem odpowiednie ćwiczenia.
Zadbaj o swój układ mięśniowo-szkieletowy
Jako przykłady ćwiczeń odpowiednich dla osób w starszym wieku można wymienić: jogę, nordic walking, pływanie, jazdę na rowerze czy aqua aerobic. Nordic walking to obecnie jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu na świeżym powietrzu. Szczególnie ważne jest to, że osoby starsze również mogą chodzić z kijami, ponieważ ten sport nie obciąża stawów i kręgosłupa, a jednocześnie zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Tym, co najbardziej odróżnia nordic walking od klasycznego marszu bez kijków, jest stopień zaangażowania układu kostno-mięśniowego. Dzięki zastosowaniu kijów podczas marszu jest wykorzystywanych aż 90% wszystkich mięśni, a nie tylko mięśni kończyn dolnych jak podczas normalnego spaceru. To znacznie poprawia ogólną sprawność całego ciała. Trudno znaleźć dyscyplinę, która byłaby porównywalna pod względem skuteczności do tak niskiego poziomu trudności.
Skonsultuj z lekarzem
Ćwiczenia to jeden ze sposobów na osiągnięcie zdrowego i silnego ciała. Osoby starsze przed rozpoczęciem treningu powinny poddać się badaniu lekarskiemu. EKG wysiłkowe i spoczynkowe może na przykład dostarczyć informacji o czynności serca. Lekarz pomoże najlepiej ocenić, które sekwencje ruchów będą odpowiednie dla konkretnej osoby. Łagodny dla stawów, przyjazny dla pleców lub siedzący – można wybrać opcje ruchu dla wszystkich potrzeb.
Jolanta Witkowska
___________________________REKLAMA
___________________________________