Dieta śródziemnomorska jako sposób na zdrowie
Zalety diety śródziemnomorskiej, czyli niskokaloryczne przepisy i zasady diety śródziemnomorskiej
Dieta śródziemnomorska, czyli sycąca, a jednak niskokaloryczna
Potrawy pochodzące z basenu Morza Śródziemnego charakteryzują się bogactwem smaku i lekkością, a zarazem są to potrawy sycące. Niska zawartość kalorii wynika między innymi z tego, że mieszkańcy południowej Europy do przygotowywania swoich potraw używają niewielkiej ilości tłuszczu, w dodatku głównie w postaci oliwy z oliwek. Ryby, owoce morza i orzechy są – obok oliwy z oliwek – źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych bogatych w kwasy omega 3 i 6. Te ostatnie wspomagają proces reagowania mózgu na wytwarzany przez tkankę tłuszczową hormon – leptynę, która z kolei wpływa na apetyt oraz reguluje poziom stężenia glukozy we krwi. Stąd dieta śródziemnomorska polecana jest osobom dbającym o linię.
Dieta śródziemnomorska – przepisy proste i smaczne
Dieta śródziemnomorska nie należy do skomplikowanych. Dania są zazwyczaj proste a ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Spaghetti alla Norma czy z pesto to tylko przykłady potraw, do przygotowania których wystarczy 15 minut. Potrawy mieszkańców Europy Południowej cechują się niewielką ilością soli, obfitują za to w zioła, które dodają nie tylko smaku, ale dodatkowo są bardzo zdrowe. Antyoksydanty w nich zawarte zmniejszają ilość wolnych rodników i – co za tym idzie – zmniejszają ryzyko zachorowań na nowotwory, choroby układu krążenia, miażdżycę czy cukrzycę. Olejki eteryczne występujące w ziołach działają bakteriobójczo a flawonoidy poprawiają kondycję skóry. Dieta śródziemnomorska to nie tylko smak, ale przede wszystkim szeroko rozumiane zdrowie.
Jak ją ugryźć, czyli jadłospis i główne zasady diety śródziemnomorskiej
Dieta basenu Morza Śródziemnego to samo zdrowie, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Pieczywo i makarony w kuchni śródziemnomorskiej powstają zwykle na bazie mąk pełnoziarnistych. Czerwone mięso należy do rzadkości, natomiast ryby – zwłaszcza te tłuste – i owoce morza pojawiają się w menu kilka razy w tygodniu. Stałym elementem kuchni śródziemnomorskiej jest oliwa z oliwek. W jadłospisie królują warzywa i owoce w różnych formach, najczęściej surowe lub gotowane. Stosując się do zasad, jakimi w doborze menu kierują się mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego, możemy znacznie polepszyć stan zdrowia.
Agnieszka Wasiluk
___________________________REKLAMA
___________________________________