Dieta w leczeniu chorób nerek
Właściwa dieta w chorobach nerek jako droga do zdrowia
Zapalenie nerek a dieta
Rodzaj diety w dużej mierze zależy od typu schorzenia. Inna dieta jest potrzebna podczas leczenia niewydolności nerek, inna, gdy chodzi o kamicę nerkową, a jeszcze inna, gdy mówimy o zespole nerczycowym. Jakie są zatem zalecenia żywieniowe w przypadku różnych chorób nerek, co je różni, a co łączy?
Dieta na nerki – przewlekła niewydolność nerek
Naczelną zasadą jest unikanie spożywania nadmiaru białka. Nie musimy całkowicie wykluczać pokarmów bogatych w ten składnik, ale wybierać jedynie te, które zawierają białko pełnowartościowe, np. jajka i mleko. Białko nie tylko obciąża nerkę, lecz w dodatku nasila proces jej uszkadzania. Możemy stosować tłuszcze roślinne, zaś ograniczyć zwierzęce. Nasza dieta powinna być bogata w węglowodany, a więc owoce i warzywa.
Niewydolność nerek może doprowadzić do powstania obrzęków, gdyż chora nerka nie jest w stanie usuwać nadmiaru wody. Gdy cierpimy na obrzęki, trzeba ograniczyć ilość spożywanego sodu, a więc soli, konserw, kiszonek, produktów wędzonych itp. Zbyt duże stężenie potasu w organizmie zmusza nas do zrezygnowania z bogatych w ten składnik pomidorów oraz ich przetworów, bananów, suszonych owoców, czekolady itp., gdyż niewydolna nerka nie usuwa nadmiaru potasu z organizmu. Przy zaawansowanej mocznicy, czyli przewlekłej niewydolności nerek, należy unikać ryb, cielęciny, płatków zbożowych, kasz, pieczywa razowego i napojów gazowanych. Istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, zgodnie ze wskazówkami lekarza. Zaleca się również zaprzestanie spożywania produktów smażonych.
Dzięki unikaniu powyższych składników niewydolne nerki nie zostaną dodatkowo obciążone, a w efekcie chory uniknie groźnych dla zdrowia następstw.
Dieta przy chorobie nerek – kamica nerkowa
To najczęstsza choroba układu moczowego. Wyróżnia się kilka jej typów, w zależności od tego, z czego zbudowany jest kamień. Spośród kluczowych zaleceń w diecie przy kamicy nerkowej wyróżnia się następujące:
- Bezwzględnie należy wykluczyć produkty zawierające elementy, które wchodzą w skład kamieni;
- W kamicy moczanowej zaleca się spożywanie głównie potraw mlecznych oraz dużej ilości warzyw i owoców;
- Chorując na kamicę szczawianową, należy spożywać produkty bogate w wapń i ograniczyć ilość szczawianów w pożywieniu;
- Kamica fosforanowa pozwala na spożywanie mięs, ryb, kasz i makaronów;
- Przy kamicy wapniowej należy unikać produktów bogatych w wapń oraz soli kuchennej.
Z kolei dieta dla chorych na zespół nerczycowy wymaga pełnowartościowego białka, ograniczenia soli i tłuszczów oraz jedzenia dużych ilości warzyw i owoców.
Niezależnie jednak od konkretnego rodzaju choroby, zarówno przy zapaleniu, jak i innych chorobach nerek najważniejszą zasadą jest picie dużej ilości płynów.
___________________________REKLAMA
___________________________________