Dlaczego fibromialgię tak trudno zdiagnozować?
Tajemnicze bóle reumatyczne
Objawy fibromialgii
Fibromialgia to choroba reumatyczna, charakteryzująca się wieloogniskowym, piekącym i gryzącym bólem. Najczęściej obejmuje kręgosłup, w dalszej kolejności stawy. Ból odczuwany jest w łokciach, kolanach, potylicy, a nawet w kostkach (przyśrodkowej oraz bocznej, tworzonych przez kość piszczelową i strzałkową). Do pozostałych objawów należą: problemy ze snem (chory rzadko przesypia spokojnie całą noc), stale zimne ręce i stopy, poranne obrzęki po nocnym bezruchu, kołatanie serca, migreny, bolesne miesiączki, a także problemy z wypróżnianiem (biegunki albo zaparcia).
Średni wiek chorych to 35-50 lat, przy czym na fibromialgię cierpi praktycznie każde pokolenie – zachorować mogą zarówno dzieci, jak i starcy. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni.
Niezbadane przyczyny
Lekarzom trudno jest jednoznacznie określić, co powoduje zachorowanie na fibromialgię. Jedna z teorii mówi o czynnikach genetycznych, inne na pierwszy plan wysuwają cechy osobowościowe. Podejrzewa się, że na fibromialgię zapadają osoby neurotyczne, szczególnie wrażliwe na ból, labilne emocjonalnie; takie, które przechodzą akurat kryzysy życiowe, narażone są na ciągły stres, a przy tym żyją pod presją ogromnych ambicji.
Walka z chorobą
Ze względu na to, że przyczyny fibromialgii nie są do końca znane, konieczna jest szeroko zakrojona terapia. Z jednej strony pacjent powinien skupić się na rehabilitacji i fizjoterapii, z drugiej – nie należy pomijać roli psychoterapii. Chorym podawane są także leki przeciwdepresyjne oraz przeciwzapalne (łagodzące bóle).
Nina Szymanowska
___________________________REKLAMA
___________________________________