Dlaczego inhalacje są tak ważne?

Spis treści:
- Pierwsza linia obrony
- Czym inhalujemy
- Zalecenia lekarskie
- Rodzaje inhalacji
- Czy są przeciwwskazania ?
- Bezpieczna sól fizjologiczna
Zimą infekcje atakują układ oddechowy jest to także bardzo ciężki czas dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego. Ze względu na panujące na zewnątrz zimno, przebywamy przez większość czasu w słabo wietrzonych pomieszczeniach zamkniętych – dotyczy to nie tylko powierzchni mieszkalnych, ale w ogóle wnętrz.
Zamknięte okna, włączone ogrzewanie (w szczególności ogrzewanie podłogowe), sprzyjają zwiększeniu ilości kurzu domowego, generującego bardzo dużą ilość roztoczy. Dodatkowym elementem niesprzyjającym jest suchość nagrzanego powietrza.
Pierwsza linia obrony
Inhalacje mogą być swoistą pierwszą linią obrony naszego układu oddechowego – nie tylko dla pacjentów z alergią na roztocza kurzu domowego, lecz dla wszystkich zagrożonych infekcjami. Regularne stosowanie inhalacji jest bardzo skuteczne. Co istotne, możemy je zastosować, nie znając jego przyczyn, przy każdym kaszlu, który nagle wystąpi. Przyniosą ulgę bez względu na to czy jest on na podłożu bakteryjnym, wirusowym czy alergicznym.
Kaszel nie zawsze zresztą jest wywoływany przez infekcję czy alergię. Może on również wynikać z wysuszenia błon śluzowych drzewa oskrzelowego. Kaszlemy z powodu przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, w których powietrze z reguły jest zbyt suche.
Czym inhalujemy
Każda inhalacja odpowiednio przygotowanym płynem fizjologicznym, czy wodą morską może przynieść ulgę, zwłaszcza we wczesnej fazie infekcji – jeżeli nie ma przeciwwskazań, można włączyć też delikatnie aromaterapię. Zabieg ten nawilża błony śluzowe dróg oddechowych – począwszy od gardła, po drzewo oskrzelowe i łagodzi występującą nadreaktywność drzewa oskrzelowego, która generuje kaszel.
Zalecenia lekarskie
W przypadku, gdy po kilku dniach, stan zdrowia nie ulega poprawie lub się pogarsza, warto, zgodnie z zaleceniem specjalisty, do inhalacji dołożyć steryd oraz lek rozszerzający oskrzela. Łączymy wtedy działanie przeciwzapalne sterydu oraz objawowe. Rozszerzenie drzewa oskrzelowego, z jednej strony eliminuje kaszel, z drugiej, umożliwia działanie punktowe podanego sterydu. Dodatkowym, pozytywnym aspektem inhalacji, jest niestosowanie leku przez cały organizm. A więc nie przeprowadzamy metabolizmu leku przez wątrobę, nerki jak w przypadku, gdy jest on podawany doustnie, tylko działamy punktowo w tym miejscu, które jest objęte stanem zapalnym.
Rodzaje inhalacji
Każda inhalacja – czy za pomocą inhalatorów domowych czy nawet najprostsza – pochylenie się nad miską wody i osłonięcie się ręcznikiem, jest naprawdę wielkim dobrodziejstwem i często hamuje postępowanie marszu procesu zapalnego we wczesnej jego fazie.
Osoby, które leczą się permanentnie z tytułu np. astmy oskrzelowej czy przewlekłego, spastycznego zapalenia oskrzeli, z reguły mają już inhalatory osobiste, wypisywane przez specjalistę alergologa, czy pneumonologa. Są to inhalatory, które składają się, albo z samego sterydu – wtedy inhalacja zawsze wymusza konieczność wypłukania jamy ustnej, gdyż steryd może powodować grzybice w jamie ustnej oraz uszkodzenie szkliwa, albo z samego leku rozszerzającego oskrzela. Stosowanie w inhalatorze wyłącznie specyfiku rozszerzającego oskrzela, nie wymaga płukania jamy ustnej ani wypicia płynu.
Coraz częściej stosuje się leki combo, które są w tej chwili bardzo popularne na świecie i w Polsce. Dążymy bowiem do eliminowania ilości lekarstw, które pacjent musi zażywać. W przypadku połączenia składników, mamy pewność, że pacjent zażyje te leki razem. Środki te są bardzo skuteczne w leczeniu astmy, przewlekłego, spastycznego zapalenia oskrzeli, a także we wszystkich wstępnych fazach zapalnych i fazie zapalnej oskrzeli.
Czy są przeciwwskazania?
W przypadku inhalacji sterydami należy zachować ostrożność (nawet przy inhalacjach miejscowych) u osób, które chorują na cukrzycę. Sterydy mogą bowiem rozregulować poziomy glikemii w surowicy. Jest to istotne szczególnie przy dłuższym stosowaniu i pacjent powinien poinformować lekarza o istnieniu chorób współistniejących.
Trzeba też pamiętać, że niewskazanie jest używanie wszelkich inhalatorów nieproszkowych, ciśnieniowych (MDI), przez osoby, które mają wysokie ciśnienie albo mają tętniaki mózgu. Stosowanie ich może bowiem podnieść ciśnienie śródczaszkowe.
Bezpieczna sól fizjologiczna
Stosowanie wszelkich domowych inhalatorów, z solą morską czy fizjologiczną jest w pełni bezpieczne i może być stosowane już u dzieci od 3 roku życia.
Nie ma przeciwwskazań (oprócz niechęci dziecka), a wprost przeciwnie, są wskazania, bo często zabiegi te mogą zahamować proces zapalny. Zaleca się wykonywać je 2 razy dziennie, we wczesnej fazie choroby, później, po konsultacji z lekarzem 3 razy dziennie. Inhalujemy do ustąpienia objawów. Gdy zmniejsza się kaszel, ograniczamy do 1 zabiegu na dzień, potem co drugą czy co trzecią dobę. Podkreślam przy tym, że w przypadku jakiegokolwiek zaostrzenia objawów i ciężkiej postaci choroby, stosowanie jakichkolwiek zabiegów należy zawsze konsultować ze specjalistą.
Autor: dr n. med. Izabella Pawlik, specjalista alergolog
___________________________REKLAMA
___________________________________