Dlaczego rozgrzewka przed treningiem jest niezastąpiona?
Najczęstsze błędy podczas rozgrzewki
Błąd nr 1: brak rozgrzewki
To najczęściej spotykany błąd, jaki popełniają sportowcy amatorzy. Częstym tłumaczeniem jest brak czasu, niechęć i rzekome występowanie kontuzji po rozgrzewce. To mit! Rozgrzewka przed treningiem pomaga zapobiec kontuzjom i przygotowuje ciało do planowanego wysiłku. Wyobraźmy sobie, że nasz organizm jest jak startujący samochód, który potrzebuje chwili po chłodnej nocy, by się rozgrzać i wejść na prawidłowe obroty bez uszkadzania silnika.
Błąd nr 2: zbyt intensywna rozgrzewka
Skoro podjęliśmy się wykonania rozgrzewki to nie powinna ona być na najwyższych obrotach. Rozgrzewka jest przygotowaniem organizmu do wysiłku, a nie docelowym wysiłkiem. Przesada z intensywnością może pozbawić nas siły do dalszego efektywnego treningu. Wymachy, przysiady, wykroki, kilka pompek, trucht na zmianę z marszem – taką formę przygotowania organizmu należy stosować przed planowanym wysiłkiem. Pamiętajmy, by poświęcić temu ok. 8–15 minut.
Błąd nr 3: zbyt słaba rozgrzewka
Kilka wymachów, podskoków, klaśnięć i wydaje nam się, że możemy działać pełną parą. Nic bardziej mylnego! Rozgrzewka ma pomóc wejść naszemu organizmowi na wyższe obroty. Dlatego ważne jest, by trwała przynajmniej wspomniane wcześniej 8 minut. Wskazane jest, byśmy się zgrzali, a tętno podskoczyło. Mieszajmy trening rozgrzewki elementów cardio i rozciągających, aby nieco rozluźnić mięśnie.
Błąd nr 4: brak prawidłowej sekwencji ćwiczeń
Najpierw podskakujemy, potem przysiadamy, a potem kręcimy głową. I jeszcze wykrok. I pompka. Stop! Prawidłowo wykonana rozgrzewka polega na uruchamianiu po kolei wszystkich stawów i grup mięśni, zaczynając od góry: od głowy. Skupmy się na kolejnych partiach ciała i bądźmy w tym uważni. Najpierw spróbujmy pobudzić do pracy układ krążenia (np. poprzez trucht w miejscu), następnie rozgrzewamy stawy, stosując skłony czy wymachy, a na końcu delikatnie się rozciągamy . Pomoże to dobrze wykorzystać czas rozgrzewki oraz prawidłowo przygotować ciało do wysiłku.
Kiedy będziemy pamiętać o rozgrzewce i solidnie ją wykonywać, nie zapomnijmy też o drugim istotnym elemencie treningu – rozciąganiu po intensywnym ruchu. Prawidłowe zakończenie treningu jest równie ważne, co jego rozpoczęcie.
Weronika Świerzewska
___________________________REKLAMA
___________________________________