Dlaczego warto regularnie mierzyć ciśnienie krwi?

Spis treści:
- Co wiemy o swoim ciśnieniu?
- Bomba z opóźnionym zapłonem
- Dlaczego warto kontrolować ciśnienie krwi?
- Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi
- Właściwe wartości ciśnienia
- Własny ciśnieniomierz
Co wiemy o swoim ciśnieniu?
Jeżeli bieżąco nie leczymy się z tego tytułu, niewiele. Pomiary dokonujemy czasami, podczas wizyt u lekarza rodzinnego, gdy zespół objawów to sugeruje. Procedurę tę przechodzimy też w podczas badań okresowych medycyny pracy. To wszystko.
Nie zawsze wyniki te są wymierne – bo akurat śpieszyliśmy się, jesteśmy zdenerwowani wizytą (efekt białego fartucha), lub mamy infekcję czy inne schorzenie mogące wpłynąć na wynik pomiaru. Są osoby, które przez wiele lat nie mierzyły swojego ciśnienia i nie wiedzą jaki ma ono wpływ na ogólne samopoczucie.
Bomba z opóźnionym zapłonem
Boli nas głowa, źle śpimy, szybko się męczymy. Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na takie objawy. Zażywamy tabletkę z reklamy i wszystko wraca do normy. Pozornie.
Na nadciśnienie tętnicze (NT), według różnych statystyk, cierpi obecnie prawie połowa dorosłych mieszkańców Europy. U 90 proc. z nich występuje, często bezobjawowo, nadciśnienie pierwotne, o niezbadanych przyczynach. Problem się zaczyna, gdy pojawiają się jednostki chorobowe. Nieprawidłowe ciśnienie krwi, zarówno nadciśnienie, jak i niedociśnienie, może prowadzić do wielu groźnych konsekwencji zdrowotnych. Niemonitorowane i nieleczone nadciśnienie w przypadku, gdy staje się stanem chronicznym, może wyrządzić wiele szkód w naszym organizmie; zwiększa m.in. ryzyko udaru mózgu i zawału serca, grozi przerostem lewej komory serca, przyśpieszonym rozwojem miażdżycy w tętnicach szyjnych, wieńcowych, nerkowych i tętnicach kończyn dolnych, a także zwiększeniem sztywności tętnic oraz rozwarstwieniem aorty – to wszystko powoduje podwyższone ryzyko zgonu z przyczyn naczyniowych. Ponadto upośledza czynności nerek, a także może powodować zmiany w obrębie oczu do utraty wzroku włącznie; wpływa też na rozwój cukrzycy typu 2.
Występujące rzadziej nadciśnienie wtórne nie pojawia się samoistnie, lecz wynika z innych chorób, takich jak schorzenia nerek, choroby endokrynologiczne i zaburzenia hormonalne, czy zwężenie tętnicy nerkowej. Zawsze wymaga specjalistycznej diagnostyki i leczenia przyczynowego.
Niedociśnienie natomiast może powodować zawroty głowy, omdlenia, a nawet niedokrwienie narządów wewnętrznych.
Dlaczego warto kontrolować ciśnienie krwi?
Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie i uniknąć poważnych powikłań. Dlatego zaleca się regularne pomiary ciśnienia, zwłaszcza u osób powyżej 40. roku życia oraz tych, którzy mają w rodzinie przypadki chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto dobrze jest posiadać wiedzę na temat wartości ciśnienia, gdyż jest to istotne podczas wywiadu lekarskiego. Jednym z pierwszych pytań, zwłaszcza w przypadkach nagłych jest: czy leczy się Pani/Pan na nadciśnienie? Odpowiedź negatywna wcale nie musi oznaczać, że nie występuje potrzeba takiego leczenia. Wiedza w tym zakresie pomoże szybciej postawić właściwą diagnozę.
Kolejnym aspektem są przyjmowane leki, w tym też te, które są dostępne bez recepty. Wiele z nich (o czym informują dołączone ulotki) może wpływać na poziom ciśnienia tętniczego krwi. Często, nieświadomi tych skutków ubocznych, przyjmujemy (zwłaszcza osoby starsze) kolejne specyfiki – na ból, na sen czy na objawy grypy i przeziębienia. To pozostawia zawsze ślad w naszym organizmie i może nasilić objawy związane z podwyższonym ciśnieniem; także z tego powodu warto profilaktycznie wykonywać pomiary.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi
Aby uzyskać wiarygodne wyniki pomiaru ciśnienia krwi, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
• Pomiary wykonuj o stałych porach – najlepiej rano przed śniadaniem i wieczorem przed snem, chyba że stan zdrowia nakazuje wykonanie pomiaru w czasie epizodu choroby.
• Przed pomiarem odpocznij – co najmniej 5 minut w pozycji siedzącej.
• Unikaj kofeiny i papierosów – nie należy spożywać kawy, herbaty i innych napojów, oraz leków wpływających na wysokość ciśnienia na 30 minut przed pomiarem.
• Usiądź wygodnie – stopy powinny spoczywać na podłodze, ręka powinna być podparta na wysokości serca.
• Nie rozmawiaj ani nie ruszaj się w trakcie pomiaru – ruch może wpłynąć na wyniki.
• Mierz ciśnienie na tej samej ręce – najlepiej na lewej (chyba że lekarz zaleci inaczej) i tym samym urządzeniem.
Właściwe wartości ciśnienia
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (European Society of Cardiology) wprowadziło w ubiegłym roku nowy docelowy zakres ciśnienia skurczowego wynoszący 120–129 mm Hg dla większości pacjentów przyjmujących leki obniżające ciśnienie. Definicja nadciśnienia nie uległa zmianie (≥140/90 mm Hg), wprowadzono natomiast nową kategorię określaną jako „podwyższone ciśnienia krwi” (120–139/70–89 mm Hg). Wszystko po to by prewencyjnie zwrócić uwagę na problem tego schorzenia i leczenia pacjentów.
Własny ciśnieniomierz
Posiadanie w domu urządzenia do mierzenia ciśnienia to inwestycja w nasze zdrowie. Nawet, gdy nic nam nie dolega, warto mierzyć prewencyjnie ciśnienie, by mieć pewność, że nic złego się nie dzieje. Osoby będące genetycznie w grupie ryzyka, oraz leczące się na choroby układu krążenia i inne, przy których może dojść do zaburzeń ciśnienia, powinny dokonywać pomiaru regularnie.
Przy wyborze sprzętu warto zwrócić uwagę, by miał funkcję wykrywania nieregularnego rytmu serca i pamięci wyników przynajmniej dla dwóch użytkowników, a także wygodny mankiet w uniwersalnym rozmiarze wraz ze wskaźnikiem poprawności jego założenia.
Źródła:
mp.pl
nadciśnienietetnicze.pl
Autor: Wanda Robak
___________________________REKLAMA
___________________________________