Dobry olej podstawą zdrowej diety
Najzdrowsze oleje wytwarza się z pestek winogron i z rzepaku Ale istnieją inne rodzaje zdrowych olejów - poznaj je z nami
Równowaga złych i dobrych tłuszczów
W mięsie oraz olejach, palmowym i kokosowym, występują tłuszcze nasycone. Dla równowagi powinniśmy więc spożywać tłuszcze nienasycone: m.in. wielonienasycone, których źródłem są oleje roślinne, takie jak olej słonecznikowy, sojowy czy kukurydziany. Tłuszcze wielonienasycone obniżają poziom tzw. złego cholesterolu (LDL), zmniejszając tym samym ryzyko miażdżycy i zawału serca. Powinniśmy także spożywać tłuszcze jednonienasycone, występujące w oleju rzepakowym i oliwie z oliwek. Tłuszcze roślinne jednonienasycone w niewielkim stopniu podnoszą poziom dobrego cholesterolu (HDL) we krwi.
Jakich dobrych olejów warto używać w kuchni
- Olej arachidowy – lekki olej nadający się na zaprawy do sałatek. Bogaty w tłuszcze jednonienasycone.
- Olej kukurydziany – bogaty w kwasy wielonienasycone. Charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu linolowego oraz witaminy E. Dobry do smażenia oraz pieczenia.
- Olej lniany – zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu linolowego oraz witaminy E. Spożywamy go tylko na surowo!
- Olej rzepakowy – bogactwo tłuszczów jednonienasyconych. Jest dobry do smażenia oraz sałatek.
- Olej sezamowy – ma ciemną barwę oraz silny aromat. Jest bogaty w tłuszcze wielonienasycone i kwas linolowy oraz witaminę E.
- Olej słonecznikowy – bogaty w tłuszcze wielonienasycone, kwas linolowy, witaminę E. Odpowiedni do smażenia oraz sałatek.
- Olej winogronowy – lekki, bogaty w tłuszcze wielonienasycone i witaminę E. Stosowany do smażenia oraz sałatek.
- Olej z orzecha włoskiego – ma ciemną barwę i bogaty aromat. Jest odpowiedni do sałatek. Zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Olej z orzechów laskowych – mocny, ciężki olej, bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Stosowany głównie do smażenia i sałatek.
- Olej kokosowy – mimo że zawiera tłuszcze nasycone, jest zdrowy, ponieważ działa też przeciwzapalnie. Doskonale nadaje się do smażenia, gdyż ma wysoką temperaturę dymienia.
Jak kupować oleje?
Zawsze wybieramy oleje z pierwszego tłoczenia. Te oleje są najlepsze, gdyż wyciśnięto je specjalną prasą z podstawowego surowca, dzięki czemu zachowano wszelkie cenne składniki odżywcze. Zwróćmy uwagę na to, by olej był tłoczony na zimno. Oleje tłoczone na zimno to m.in. lniany, kokosowy, z oliwek, z wiesiołka czy z różnego rodzaju orzechów. Wybór jest więc bardzo duży i każdy znajdzie coś dla siebie. Takie oleje mają mnóstwo wartości odżywczych i witamin.
Szukamy oleju nierafinowanego, ponieważ rafinowany to olej poddany obróbce w wysokiej temperaturze (powyżej 160 stopni Celsjusza) w celu jego oczyszczenia. Podczas tego procesu technologicznego usuwane jest praktycznie wszystko i nie są to tylko zanieczyszczenia, ale także woda i śluz oraz wszelkie pożyteczne substancje. Oleje rafinowane mają, za sprawą tego procesu, zmieniony skład chemiczny kwasów tłuszczowych. Forma „cis” (naturalna) zamienia się w „trans” (niezdrową i szkodliwą dla organizmu).
Najzdrowszy olej lniany
Kwasy tłuszczowe to źródło zdrowia. Prawidłowe dla nas proporcje to 1:1 – jedna część omega-3 do jednej części omega-6. Najbardziej zbliżoną do ideału proporcję omega-3 i 6 ma olej lniany. Olej lniany jest smaczny, ma delikatny orzechowy posmak. Dla zachowania jego walorów należy go jednak przechowywać w lodówce. Spożywamy go również tylko na surowo.
Ponieważ kwasy omega-3 szybko ulegają rozpadowi, bardzo ważne jest, by olej lniany był jak najlepszej jakości, tj. świeży i przechowywany w warunkach chłodniczych. Olej lniany powinien być, z uwagi na dużą zawartość delikatnych kwasów omega-3, umieszczany ponadto w ciemnej, szklanej butelce.
Dobre oleje tłoczone na zimno nie są najtańsze. Warto jednak je kupować i spożywać, gdyż to samo zdrowie: piękna skóra, bystry umysł, odporność, witalność, energia i dobre samopoczucie.
Emilia Seweryn
___________________________REKLAMA
___________________________________