Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Domowy regulamin, czyli zbiór rodzinnych zasad. Jak go opracować?

Regulamin domowy i zasady w domu dla dzieci. Sprawdź, jak opracować regulamin domowy dla dzieci

Data publikacji: 1 października 2016, 04:44
Regulamin domowy, czyli opracowany wspólnie zbiór zasad obowiązujących w danej rodzinie, może znacząco pomóc rodzicom w określeniu granic dla swoich dzieci. Dodatkowo może je też zachęcić do wypełniania rodzinnych obowiązków oraz poprawić atmosferę, panującą w domu. Jak go sporządzić?
Zasady w rodzinie i regulamin domowy - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Regulamin domowy dla dzieci – na czym polega?

W dorosłym życiu obowiązuje nas wiele reguł, które porządkują życie w społeczeństwie. Dzieci również we własnej rodzinie powinny stosować się do określonych zasad, lecz trudniej im zrozumieć, dlaczego muszą się im podporządkowywać. Regulamin domowy precyzyjnie określa co jest pożądane, dozwolone lub zakazane w danej rodzinie. Dzieci, które rozumieją, czego się od nich wymaga, czują się bezpieczniej i spokojniej. Dlatego regulamin warto spisać i powiesić w widocznym miejscu, co wpłynie znacząco na jego przestrzeganie i egzekwowanie. Regulamin domowy dla dzieci pozwoli określić ramy wspólnego życia, które wprowadzą porządek i harmonię, co docenią także sfrustrowani częstym upominaniem pociech rodzice.

Zasady w domu dla dzieci – od czego zacząć?

Do przygotowania regulaminu domowego warto włączyć również dzieci. Cała rodzina wspólnie powinna określić podstawowe, obowiązujące zasady w domu (np. „w tym domu nie krzyczymy, nie przeklinamy i nie bijemy innych”). Dzieci chętniej dostosują się do tych reguł, gdy będą one wspólne dla wszystkich domowników – a dorośli, postępujący zgodnie z wypisanymi prawami pokażą, że ważny jest dla nich wzajemny szacunek. Regulamin domowy dla dzieci powinien również zawierać ustalenia dotyczące dziennego harmonogramu, a w nim czasu na sen, posiłki czy sprzątanie. Ważne jest, aby regulamin domowy poza obowiązkami ustalał także reguły dotyczące czasu wolnego i określał np. dopuszczalny czas, w którym dziecko może grać na komputerze czy oglądać telewizję. Przykładowo, czas spędzony przed monitorem może być dłuższy w weekendy (np. 2h), a w tygodniu 1,5h, ale może zostać wydłużony o kilkanaście minut, jeśli dziecko posprząta swój pokój lub pomoże w domowych obowiązkach.

Regulamin domowy i zasady w rodzinie – czy to działa?

Regulamin domowy będzie się sprawdzał, jeśli wszyscy domownicy będą go przestrzegać. Aby zachęcić do tego najmłodszych, warto zapisać w nim informacje nie tylko o obowiązkach, ale również przywilejach. W regulaminie mogą również znaleźć się zapisy dotyczące wychowywania lub emocji – np. tego, że każdy, również dziecko, ma prawo być czasem złe lub smutne oraz że o wszystkim może porozmawiać z członkami rodziny. Wszystkie zasady w rodzinie powinny być bowiem podporządkowane przede wszystkim jednej, która brzmi „w tej rodzinie wszyscy się kochają”.

Ewa Lika

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również