Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Dusznica bolesna – gdy serce ma problemy

Dusznica bolesna – poznaj jej przyczyny, objawy oraz jak wygląda leczenie dusznicy bolesnej

Data publikacji: 28 kwietnia 2016, 13:53
Dusznica bolesna, nazywana także dławicą piersiową, jest wynikiem niewydolności naczyń wieńcowych. Gdy serce jest niedotlenione, pojawiają się wtedy objawy przypominające zawał. Ból, który towarzyszy temu schorzeniu, może przyjąć różne postaci i utrzymywać się od kilku do kilkunastu minut (lub dłużej). W przypadku dusznicy bolesnej konieczne jest objęcie pacjenta opieką lekarską – jej celem jest polepszenie komfortu życia chorego oraz niedopuszczenie do groźnych powikłań.
Dusznica bolesna – rodzinazdrowia.pl

Dusznica bolesna – przyczyny

Jakie są przyczyny dusznicy bolesnej? Zazwyczaj dużą rolę odgrywa miażdżyca, jednak do powstania dławicy piersiowej przyczyniają się także takie dolegliwości takie jak:

  • anemia,
  • choroby zastawek serca,
  • nadczynność tarczycy,
  • tachykardia,
  • otyłość, 
  • cukrzyca.

Warto również wspomnieć o złym trybie życia – przewlekły stres i przemęczenie oraz stosowanie różnego rodzaju używek mają znaczący wpływ na pracę serca.

Dusznica bolesna – objawy

Bardzo często objawy dusznicy bolesnej są utożsamiane z zawałem. W trakcie ataku dławicy piersiowej chory skarży się na następujące symptomy:

  • ból umiejscowiony za mostkiem - ból ten może mieć różny charakter, np. być piekący lub ściskający, promieniować do lewej ręki, pleców czy szyi,
  • drętwienie ręki lub palców,
  • duszności, 
  • uczucie niepokoju.

Atak dusznicy pojawia się zazwyczaj podczas wysiłku, jednak może on występować również w fazie spoczynku.

Dusznica bolesna – leczenie

Dławica piersiowa wymaga interwencji lekarza, który wykona odpowiednie badania mające na celu rozpoznanie choroby (m.in. EKG spoczynkowe czy też elektrokardiograficzną próbę wysiłkową). Leczenie dusznicy bolesnej polega na przyjmowaniu przez pacjenta odpowiednich leków. Czasami wymagana jest także operacja wszczepienia bypassów czy też zabieg poszerzający tętnice. Ważne jest również wyleczenie chorób współistniejących, a także zmiana trybu życia chorego. Przydatne są wszelkie techniki relaksacyjne. Warto wspomnieć, że dusznica bolesna stabilna może prowadzić do zawału serca lub spowodować zaburzenia jego pracy. Dlatego jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót