Dysplazja stawu biodrowego u dzieci – jak ją rozpoznać?
Dysplazja stawu biodrowego u dzieci, czyli objawy i leczenie dysplazji
Dysplazja stawu biodrowego – czym jest?
Dysplazja stawu biodrowego oznacza niedostateczny rozwój kości i wszystkich elementów budujących staw biodrowy. W wyniku tego kość udowa przesuwa się poza staw, co może w dalszych etapach schorzenia doprowadzić nawet do jego zwichnięcia. Dysplazja stawu biodrowego częściej dotyka dziewczynki niż chłopców. Przeważnie dolegliwość ta obejmuje tylko jeden staw, jednak istnieją przypadki wystąpienia obustronnej dysplazji.
Dysplazja stawu biodrowego u dzieci – objawy
W przypadku tego schorzenia dziecko ma problemy z odchylaniem nóżek na boki. Objawem dysplazji stawu biodrowego jest też charakterystyczne „przeskakiwanie” kości udowej poza staw. Można to zauważyć podczas badania kontrolnego dziecka przez lekarza. Sprawdzanie stawów biodrowych wykonuje się już u niemowlaków, jednak należy pamiętać o systematycznych kontrolach.
Dysplazja stawu biodrowego u dzieci – leczenie
Leczenie dysplazji stawu biodrowego zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Jeśli została ona wykryta wcześnie, istnieje możliwość usunięcia nieprawidłowości w stawie poprzez tzw. szerokie pieluchowanie. Jeśli dysplazja została wykryta stosunkowo późno, wtedy lekarz decyduje o założeniu dziecku np. szyny, gipsu lub rozwórki. W ostateczności mały pacjent kierowany jest na operację. Dysplazja stawów biodrowych nie jest bolesna, jednak niewyleczona wywołuje u dziecka problemy z chodzeniem i negatywnie wpływa na jego prawidłowy rozwój.
___________________________REKLAMA
___________________________________