Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Efektowne i bezpieczne wybielanie zębów

Istnieją bezpieczne i naturalne sposoby na wybielenie zębów Poznaj domowe sposob na ładne zęby

Data publikacji: 28 grudnia 2015, 00:00
Nic nie robi tak piorunującego wrażenia na drugim człowieku jak szeroki pełen blasku uśmiech białych, równych i zdrowych zębów. Wygląda się wówczas jak gwiazda rodem z Hollywood. Każdy chciałby się móc popisać takim uśmiechem. Tymczasem wokół wybielania zębów narosło wiele mitów i obiegowych opinii. Zdrowo czy nie zdrowo? Wolno czy nie wolno? U stomatologa czy samodzielnie? Na pewno należy zapoznać się z dostępnymi metodami i przeciwwskazaniami, aby rozwiać pewne wątpliwości, które powstrzymują nas przed zdobyciem białego, błyszczącego uśmiechu.
jak wybielić zęby - domowe sposoby

Czy i jak wybielić zęby

Z pewnością warto dbać o zęby, szczotkować i nitkować je każdego dnia. Jednak czasem nawet najsystematyczniejsza i najdokładniejsza higiena jamy ustnej nie da efektu białych jak śnieg zębów. Dlaczego? Wynika to z naturalnej budowy zębów i odziedziczonego w genach koloru zębiny, czyli tkanki znajdującej się pod szkliwem. Z wiekiem ściera się ono i robi coraz cieńsze, więc mniej lub bardziej żółtawy odcień zęba zaczyna być coraz bardziej widoczny. Naturalnie zęby niezwykle rzadko są białe – zazwyczaj żółtobrunatne, a nawet szaroniebieskie. Błyszcząca, hollywoodzka biel to efekt specjalnych licówek nakładanych na zęby.

Warto również wiedzieć, że zębów nie można wybielić raz na zawsze, ale zabiegi powtarza w odstępie jednego roku do trzech lat.Niemniej jednak wybielanie zębów to najwyższy poziom dbałości o nie i jeśli nie ma przeciwwskazań, warto o to zadbać. Przeciwwskazania są następujące:

  • wiek poniżej 16 lat,
  • ciąża i laktacja,
  • nadwrażliwość termiczna,
  • przebarwienia tetracyklinowe czwartego stopnia,
  • alergia na składniki preparatów wybielających.

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Domowe sposoby na wybielanie zębów znane były już w średniowieczu – wówczas robiono to przy pomocy kwasu octowego i szczawiowego. Współcześnie niektórzy nadal stosują równie podejrzane metody – nacierają zęby sodą oczyszczoną, płuczą roztworem soli albo wcierają sok z cytryny. Efekty tych metod są raczej wątpliwe, ale już z całą pewnością uszkadzają one szkliwo, na dłuższą metę przynosząc skutek odwrotny do zamierzonego.

Samodzielną batalię o biały uśmiech na pewno należy rozpocząć od prawidłowej higieny jamy ustnej. Na rynku dostępne są różne pasty wybielające. Przy ich wyborze należy kierować się niskim współczynnikiem ścieralności, wówczas wolno jej używać przy każdym myciu zębów. Niski współczynnik ścieralności to taki, którego współczynnik RDA jest niższy niż 200. Aby nie uszkodzić szkliwa, pasty z wysokim współczynnikiem ścieralności, można używać 1-2 razy w tygodniu, ale nie częściej. Do kompletu nie zapomnij o stosowaniu wybielającego płynu do płukania jamy ustnej, bowiem hamuje on przyrost kamienia nazębnego.

Zamiast tego warto zdecydować się na dostępne w sprzedaży preparaty oparte na nadtlenku wodoru, które rozjaśniają zęby o 2-4 tony. Dostępne jest tutaj wybielanie nakładkowe – rozgrzane nakładki zagryza się, dopasowując do kształtu własnych zębów, a następnie umieszcza się w nich wybielający żel, który stosuje się przez pół godziny rano i wieczorem. Kupić można również paski wybielające zęby, które są nasączone specjalnym żelem i przykleja się je od jedynek do czwórek dwa razy dziennie.

Wybielanie zębów u specjalisty

Stomatolog z pewnością rozpocznie od przeglądu całego Twojego uzębienia i nie wykona profesjonalnych zabiegów bez wyleczenia wszystkich ubytków i zdjęcia kamienia nazębnego. Następnie może zaproponować Ci wybielanie zębów lampą Beyond. Polega ono na trzykrotnym nałożeniu na zęby wysoko stężonego preparatu wybielającego i aktywowaniu go przy pomocy dużej dawki energii z lampy. Wybielenie może sięgnąć nawet 10 odcieni, więc efekt jest spektakularny.

Laserowe wybielanie zębów to druga z profesjonalnych metod, którą wykonać może tylko stomatolog. W przypadku tej metody najpierw nakłada się na dziąsła ochronny żel, który utwardza się lampą UV, a następnie już na zęby nakłada się preparat wybielający i naświetla się go laserem.

W przypadku obu metod należy potem ściśle stosować się do zaleceń dentysty oraz pozostać na „białej diecie” – jeść kefiry, jogurty, ryż, pić maślanki. Jest ona niezbędna, by zmiękczone szkliwo nie przebarwiło się zaraz po zabiegu.

Zadbane zęby, piękny, szeroki uśmiech może stać się atrybutem każdego z nas. Ważne, żeby rozpocząć od prawidłowej higieny, działać wolno i delikatnie, ale konsekwentnie. Pomogą w tym pasty wybielające, nakładki i z pewnością wizyta u stomatologa. Nierozważne uszkadzanie szkliwa wywoła bowiem efekt odwrotny do zamierzonego.

Monika Simińska

 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót