Elektroniczne gadżety do nauki. Jak uczyć się bardziej efektywnie?
Najciekawsze technologie w edukacji
Co to jest multibook?
Multibooki są coraz powszechniejszym narzędziem edukacyjnym wykorzystywanym do pracy przez nauczycieli. Są to podręczniki multimedialne, które obok treści podręcznika zawierają filmy, animacje, zdjęcia, obrazy, dźwięki dostosowane do percepcji uczniów. Do obsługi wystarczy komputer i rzutnik multimedialny, a klikając w odpowiednie ikony, otworzyć można materiały audiowizualne – muzyczne, filmowe, fotograficzne lub gry edukacyjne. Przypomina to surfowanie w sieci, a to przyciąga uwagę uczniów. Zdaniem nauczycieli lekcje stają się atrakcyjniejsze, a uczniowie łatwiej przyswajają wiedzę z danych tematów.
Tablice i projektory, wizualizery
Tablice multimedialne stają się w ostatnich latach bardzo popularne i około 40% nauczycieli codziennie korzysta z nich podczas pracy z dziećmi. Są to ekrany przypominające tablice, na których przy pomocy projektora i komputera można wyświetlać potrzebne materiały edukacyjne. Służą do wyświetlania stron internetowych oraz plików komputerowych. Uczeń może zakreślać czy zaznaczać obiekty pojawiające się na ekranie, co bardzo uatrakcyjnia proces uczenia się.
Wizualizery z kolei, umożliwiają wyświetlenie na ekranie małych obrazów obserwowanych np. pod mikroskopem. Obraz, który przekazują na ekran jest powiększony i dzięki temu jest dostępny dla każdego ucznia w klasie.
Platforma e-learningowa, Moodle
Rozwiązanie to znalazło zastosowanie w szkolnictwie wyższym jako uzupełnienie tradycyjnych zajęć lub do lekcji online. Nazwa Moodle jest skrótem angielskiego Modular Object Oriented Distance Learning Environment.
Wykładowcy wyższych uczelni wykorzystują platformę e-learningową do kontaktowania się ze studentami, przekazywania im indywidualnych zadań i ćwiczeń oraz do przekazywania wykładów i materiałów edukacyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu studenci nie muszą na zajęciach skupiać się na robieniu notatek, ale na przyswajaniu wiedzy.
Naturalnie w szkołach od lat korzysta się z komputerów i internetu. Dziś niemalże 100% nauczycieli i uczniów ma stały dostęp do sieci. Codziennie sprawdzają pocztę elektroniczną, dzięki której szybko i sprawnie kontaktują się ze szkołą, rodzicami i uczniami. Niektórzy nauczyciele do tworzenia grup naukowych wykorzystują popularne wśród młodzieży portale społecznościowe.
Nowoczesna szkoła nie obędzie się również bez elektronicznego dziennika, gdzie rodzice i uczniowie mogą sprawdzać wszystkie wpisy dokonane przez nauczycieli oraz oceny.
Internet stał się tak powszechnym medium w edukacji, że szkoła przyszłości nie może bez niego istnieć. Rynek produktów elektronicznych wspomagających edukację nieustannie się rozwija i musimy przygotować się na dalsze zmiany w tym zakresie.
Monika Simińska
___________________________REKLAMA
___________________________________