Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Fitness mózgu, czyli jak spowolnić proces starzenia się naszego umysłu?

5 ćwiczeń na pamięć i koncentrację

Data publikacji: 28 lutego 2017, 01:15
Mózg, podobnie jak pozostałe części naszego ciała, ulega procesowi starzenia i degeneracji. Analogicznie, skoro możemy spowolnić proces np. starzenia się skóry, to samo możemy zrobić dla swojego umysłu. Jak? To bardzo proste!

Czynności, które stymulują mózg, rozwijają pamięć i ułatwiają koncentrację

  • Muzyka

Badania dowiodły, że w grupie osób w wieku 60 – 70 lat możliwości wzrokowo – poznawcze są większe u tych, którzy w jakiś sposób są związani z muzyką. Warto więc jej słuchać i uczyć się grać na instrumentach, nawet jeśli jesteśmy muzycznymi antytalentami. Żeby jednak skutecznie stymulować mózg, należy wykonywać takie czynności, które sprawiają nam przyjemność, dlatego jeśli nauka gry na fortepianie lub jakimkolwiek innym instrumencie nas męczy, podobny efekt stymulowania mózgu, uzyskamy ucząc się np. języka obcego.

  • Łamigłówki, puzzle, gry słowne, krzyżówki

To nie tylko ćwiczenia pamięci dla seniorów. Warto poświęci choćby kilka minut dzienne na rebusy, zabawy słowne lub puzzle. Tym bardziej, że łamigłówki, rebusy, krzyżówki wydawane są zbiorczo, a można je kupić w każdej księgarni czy kiosku. Rozwiązywanie zagadek itp. skutecznie pobudza te ośrodki mózgu, które są odpowiedzialne są za logiczne myślenie. Takie zbiory zawsze warto mieć przy sobie i „bawić się” np. w tramwaju. Szczególnie przydatne mogą okazać się na urlopie.

  • Kryminały

Kryminały i powieści, zwłaszcza te o wielu wątkach, zmuszają przedni płat mózgu do aktywności. Mając wiele wydarzeń, postaci i szczegółów, jako czytelnicy, zmuszeni jesteśmy je łączyć w logiczną całość, sensowną historię, co skutecznie stymuluje nasz umysł.

  • Tworzenie historii, skojarzenia, lokowanie

Jeśli musimy zapamiętać długą i żmudną listę np. zakupów lub zadań do wykonania, warto je połączyć w wymyśloną historyjkę. Im bardziej komiczne, przerażające lub zaskakujące opowiadanie, zawierające przedmioty z listy, tym łatwiej będzie nam ją zapamiętać. Inny sposób na zapamiętanie np. nazwy miejscowości lub nazwiska to skojarzenie między innymi poprzez podobne brzmienie z jakimś przedmiotem lub zjawiskiem.

  • Dotlenianie, czyli wysiłek fizyczny

Ludzki mózg zajmuje ok. 2% ciała, ale wykorzystuje ok. 20% pobieranego przez nas tlenu, dlatego bardzo ważne jest jego dotleniane. Tu sprawdzą się przede wszystkim ćwiczenia aerobowe, takie jak np. bieganie. Jeśli dodatkowo będziemy wykonywać taki rodzaj treningu na świeżym powietrzu, to dotlenienie naszego centrum układu nerwowego będzie zdecydowanie większe.

Kiedy zacząć?

Od razu! Fitness mózgu można zacząć w każdym wieku, choć oczywiście im wcześniej, tym lepiej. Tym bardziej, że ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla dzieci można wprowadzić już w niemowlęctwie. Ważna jest też dieta. Udowodniono, że choroba Alzhaimera nazywana już „cukrzycą typu 3” ma ścisły związek z naszym menu. Warto więc zadbać, żeby nasze posiłki zawierały jak najwięcej antyoksydantów, tłuszczów nienasyconych i produktów zbożowych.

Marlena Kamińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót