Gdy ból gardła odbiera nam głos
Jak leczyć przewlekłe zapalenie krtani?
Jakie funkcje pełni krtań?
Krtań umożliwia nam przede wszystkim mówienie. Znajdujące się w niej fałdy głosowe, nazywane na ogół strunami głosowymi, są wprawiane w drganie za pomocą wydychanego z płuc powietrza. Wielokrotne rozwieranie i zwieranie strun głosowych umożliwia powstanie dźwięku. Jednak byłoby to niemożliwe bez tzw. jam rezonacyjnych, czyli gardła, ust i nosa – dopiero dzięki nim dźwięk zyskuje właściwą barwę i siłę.
Czym jest spowodowane przewlekłe zapalenie krtani?
Istnieje szereg czynników zwiększających prawdopodobieństwo zapalenia krtani. Pierwszym z nich jest palenie tytoniu – jak wynika z obserwacji klinicznych oraz badań naukowych, najczęściej to właśnie osoby palące papierosy chorują na schorzenia związane z krtanią, w tym na przewlekłe zapalenie krtani. Ryzyko zwiększa również nadmierne spożywanie alkoholu. Narażone są także osoby, które mieszkają lub pracują w niekorzystnych warunkach (zwiększona ilość kurzu lub dymu), a także przebywają w miejscach o zwiększonym stężeniu środków chemicznych w powietrzu. Do grupy ryzyka zaliczane są również osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy, przewlekłe zapalenie w obrębie dróg oddechowych, niedrożność nosa oraz związane z nim alergie. W niektórych sytuacjach do przewlekłego zapalenia krtani dochodzi również na skutek nadużywania głosu. Dotyczy to przede wszystkim osób zawodowo pracujących głosem (prelegentów, lektorów, wykładowców, dziennikarzy, piosenkarzy lub nauczycieli).
Zapalenie krtani – objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest chrypka, która utrzymuje się przez długi czas. Nasila się ona na ogół w dwóch przypadkach – podczas mówienia i palenia. Z tego względu osoby palące, które zaobserwują u siebie trwającą dłużej niż dwa tygodnie chrypkę, powinny zrezygnować z palenia tytoniu, a także udać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Objawami towarzyszącymi przewlekłemu zapaleniu krtani są również: suchy kaszel, częste chrząkanie, drapanie i pieczenie. Podanych wyżej objawów nie należy lekceważyć i tłumaczyć przeciągającym się przeziębieniem lub inną chorobą o podłożu wirusowym. Jeśli wyleczyliśmy infekcje, a wymienione objawy pozostały, należy zgłosić się do lekarza.
Innymi objawami, występującymi nieco rzadziej, są bezdźwięczność i bezgłos. Oznacza to, że w skrajnych przypadkach chory może nawet chwilowo stracić głos.
Zapalenie krtani – leczenie
Po pierwsze, warto być przygotowanym na to, że zapalenie krtani jest chorobą przewlekłą, którą trudno natychmiast wyleczyć. Co na zapalenie krtani może przepisać lekarz? Leki na zapalenie krtani to przede wszystkim syropy wykrztuśne i preparaty zmniejszające objętość wydzieliny, a także wszelkie mieszanki do płukania gardła z witaminą A i E. W celu zmniejszenia opuchlizny można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen. Dodatkowo, należy wyeliminować przyczynę rozwoju choroby. Osoby palące powinny zatem zrezygnować z palenia tytoniu, przebywające w trudnych warunkach spróbować przenieść się do innego zakładu pracy lub innego mieszkania, natomiast osoby pracujące zawodowo przy pomocy głosu – pomyśleć o zmianie pracy i przebranżowieniu się lub zrezygnowaniu z części etatu. Może się wydawać, że to dość drastyczne kroki, jednak należy pamiętać, że nieleczone zapalenie krtani może w końcu doprowadzić do afonii, czyli całkowitej utraty głosu.
W przypadku wystąpienia choroby, warto również nauczyć się oddychać przeponą, zadbać o całkowite udrożnienie nosa (jeśli wcześniej były z tym problemy), a także w miarę możliwości oszczędzać głos.
Zapalenie krtani – domowe sposoby leczenia
Co warto stosować na zapalenie krtani? Po pierwsze, należy pić dużo wody. Prawidłowe nawodnienie (od 8 do nawet 12 szklanek dziennie) nawilży krtań i zmniejszy ból. Warto dodać do wody cytrynę, która pomaga rozrzedzić śluz zalegający w gardle. Do płukania gardła warto używać wody z miodem i cytryną. Taki napój złagodzi podrażnienia i nawilży krtań. Dobrym nawykiem jest wypicie co ranek szklanki ciepłej wody z wyciśniętym sokiem z cytryny.
___________________________REKLAMA
___________________________________