Gdy choroba Scheuermanna zaatakuje Twoje dziecko
Choroba Scheuermanna, czyli zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – objawy i leczenie
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – czy jest groźna i skąd się bierze?
O kręgosłup należy dbać już od najmłodszych lat. Właściwa postawa, dieta i aktywność fizyczna pomogą uchronić dziecko przed niemiłymi dolegliwościami w przyszłości. Wielu specjalistów zwraca uwagę na fakt, iż do ich gabinetów trafiają coraz to młodsi pacjenci, którzy cierpią na zwyrodnienia kręgosłupa. Spędzanie większości czasu wolnego przed komputerem lub telewizorem niestety nie sprzyja zdrowiu.
Młodzieńcze zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Nie wszystkie zmiany zwyrodnieniowe są efektem złej postawy ciała. Jedną z chorób kręgosłupa, która dotyka dzieci, jest choroba Scheuermanna. Za jej powstanie obwinia się m.in. geny, zaburzenia hormonalne, przeciążenia kręgosłupa czy też zakrzepy. Dolegliwość ta oznacza obumieranie tkanki kostnej w wyniku zaburzenia wzrostu trzonów kręgowych. Objawem choroby jest przede wszystkim charakterystyczna postawa, tzw. okrągłe plecy, a także bóle pleców oraz szybkie męczenie się dziecka.
Czy to zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?
Często kifoza młodzieńcza jest mylona z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Jednak ta druga dolegliwość pojawia się już po okresie dojrzewania. W przypadku choroby Scheuermanna ważne jest odciążenie kręgosłupa i zachowanie prawidłowej postawy ciała. Najczęściej schorzenie to obejmuje odcinek piersiowy kręgosłupa, jednak może także zająć odcinek piersiowo-lędźwiowy lub lędźwiowy. Rehabilitacja dziecka obejmuje m.in. masaże czy kinesiotaping lub pływanie na grzbiecie. Nie można zapomnieć również o odpowiedniej diecie, której podstawą muszą być warzywa, owoce oraz nabiał. W cięższych przypadkach pacjent nosi gorset ortopedyczny. Może też okazać się konieczne przeprowadzenie operacji.
___________________________REKLAMA
___________________________________