Gdy nasze dziecko ma krzywicę
Krzywica u dzieci – poznaj objawy oraz jak wygląda leczenie krzywicy u niemowlaka
Krzywica u dzieci – objawy
Wśród objawów krzywicy wyróżniamy objawy:
- wczesne (zwiastunowe),
- ogólnoustrojowe,
- kostne.
Objawy zwiastunowe są dyskretne, niespecyficzne i pojawiają się już u niemowląt. U dzieci dotkniętych krzywicą obserwuje się opóźnione wyrzynanie ząbków. Powiększeniu ulega wątroba i śledziona, a klatka piersiowa ma mniejszy obwód, jest dzwonowata, kurza. Pojawiają się charakterystyczne deformacje kostne, takie jak na przykład tak zwany różaniec krzywiczy, czyli zgrubienia na granicy kostnej i chrzęstnej żeber. Kolejnymi objawami krzywicy u dzieci są także nieprawidłowości w obrębie kregosłupa, garb krzywiczy, zniekształcenia kończyn i stóp. Ostatecznie dziecko zaczyna układać nóżki koślawo, zwłaszcza w okolicy kolan. Powstają wady klatki piersiowej, płaskostopie, a wiotkie mięśnie opóźniają rozwój motoryczny dziecka. Na tym etapie zmiany są już nieodwracalne.
Niedobory witaminy D a krzywica u niemowlaka
Niedobór witaminy D to najczęstsza przyczyna krzywicy u dzieci. Organizm pozyskuje ją w dwojaki sposób. Pierwszym jest produkcja witaminy D w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Można ją również dostarczać do ustroju za pomocą pokarmu. Dopiero aktywna forma witaminy D może spełniać w organizmie funkcje, dla których utrzymanie jej odpowiedniego poziomu jest tak istotne. Aktywacja ma miejsce w wątrobie i nerkach, gdzie znajdują się dwa enzymy odpowiedzialne za ten proces. Głównym zadaniem witaminy D jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu, jednak ma ona również wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego i krzepnięcie krwi. Niedobory witaminy D mogą wynikać z upośledzonego jej wchłaniania, nieprawidłowego żywienia, słabego nasłonecznienia czy wcześniactwa.
Krzywica u dzieci – leczenie
Leczenie krzywicy u dzieci polega na podawaniu witaminy D3. Odpowiednio dobrane, ustalone przez lekarza dawki przywrócą homeostazę wapniowo-fosforową organizmu. Istotne w trakcie terapii jest zadbanie o odpowiednią dietę dziecka. Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, więc nie może ich zabraknąć w przygotowywanych posiłkach. Podaje się ją bezpośrednio do buzi dziecka przed lub po karmieniu. W okresie letnim, kiedy skóra dziecka jest bardziej eksponowana na promieniowanie słoneczne, po konsultacji z lekarzem dawkę witaminy można zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Leczenie trwa od 4-6 tygodni do nawet kilku miesięcy.
Krzywica u niemowlaka a inne objawy
Objawy krzywicy u niemowląt są dość dyskretne i mogą wymagać dodatkowych badań laboratoryjnych. Najwcześniej pojawia się drażliwość i niepokój dziecka oraz skłonność do zaparć. Do bardziej specyficznych objawów należy silny zapach moczu przypominający amoniak oraz pocenie się potylicy niemowlęcia podczas snu i karmienia. Problemy z prawidłowym rozwojem układu kostnego powodują opóźnienie zrastania się ciemiączka. Zaobserwować można także spłaszczenie główki dziecka w obrębie potylicy. Planując ciążę i potomstwo, warto pomyśleć o profilaktyce krzywicy. Prawidłowy rozwój dziecka zapewni odpowiednia dieta w ciąży, bogata w warzywa, owoce, jajka, masło i chude mięso. Równie istotne jest częste przebywanie na świeżym powietrzu. W związku ze stosunkowo małym nasłonecznieniem w Polsce, zaleca się profilaktyczne podawanie witaminy D3 wszystkim niemowlętom od 3. tygodnia życia.
___________________________REKLAMA
___________________________________