Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Gdy nie można wszystkiego jeść – alergia pokarmowa u dorosłych

Poznaj czym jest alergia pokarmowa u dorosłych, a także jakie są jej objawy i metody leczenia

Data publikacji: 28 kwietnia 2016, 08:08
Alergia pokarmowa jest jedną z najczęściej występujących alergii u dorosłych. Polega ona na nieprawidłowej reakcji organizmu na składnik pożywienia będący alergenem. Alergia pokarmowa u dorosłych może objawiać się zarówno po stronie układu pokarmowego, jak i za sprawą zmian skórnych. Na szczęście precyzyjne jej zdiagnozowanie może do minimum złagodzić nieprzyjemne objawy. Jakie pokarmy uczulają najczęściej? Jakie są objawy alergii i jak możemy z nią walczyć?
Alergia pokarmowa u dorosłych – rodzinazdrowia.pl

Czym jest alergia pokarmowa u dorosłych?

Alergię czasem nazywa się także uczuleniem lub nadwrażliwością. Co oznaczają te określenia? Alergia pokarmowa to niewłaściwa reakcja organizmu na pokarmy, które dla zdrowych ludzi są nieszkodliwe. Organizm, a konkretnie jego układ odpornościowy, traktuje alergen jak wroga i zaczyna z nim walczyć.

Choroba może rozwijać się w różnym tempie. Zależy to przede wszystkim od następujących czynników:

  • uwarunkowania dziedziczne (genetyczne), np. atopowe zapalenie skóry,
  • składniki diety (mowa przede wszystkim o białku, którego spożywanie może prowadzić do ujawniania się objawów alergii),
  • uszkodzenie bariery jelitowej (spowodowane przeważnie przez działanie antybiotyków, wirusów i bakterii).

Istnieją określone grupy pokarmów, które najczęściej uczulają. W przypadku dzieci są to przeważnie takie substancje, jak:Dieta przy alergii pokarmowej u dorosłych - rodzinazdrowia.pl

  • białko mleka krowiego,
  • białko jaja kurzego.

Dorosłych najczęściej uczulają:

  • ryby i owoce morza,
  • orzechy,
  • pomidory,
  • soja,
  • zboże,
  • cytrusy i truskawki,
  • czasem również chemiczne dodatki dodawane do pożywienia.

Podstawą leczenia jest zatem ustalenie, na jaki składnik pożywienia jesteśmy uczuleni.

Alergia pokarmowa – objawy u dorosłych

Objawy alergii pokarmowej mogą mieć różny charakter:

  • Zmiany skórne – mogą obejmować suche, łuszczące się plamy na ciele, obrzęki, rumień, świąd, pokrzywkę na skórze, a nawet atopowe zapalenie skóry.
  • Układ pokarmowy – mogą pojawić się takie objawy, jak przewlekłe zaburzenia jelitowe, wzdęcia, refluks, alergiczne i aftowe zapalenie jamy ustnej, uczucie przelewania w brzuchu, a nawet ostre reakcje po spożyciu uczulającego pokarmu – bóle brzucha i wymioty.
  • Układ oddechowy – może zareagować na alergen nieżytem nosa, katarem siennym (często występującym wraz z nieżytem ucha środkowego i krtani), a dłuższe lekceważenie problemu może doprowadzić nawet do astmy.
  • Wstrząs anafilaktyczny – zdarza się przy bardzo silnej alergii. Oprócz natychmiastowej reakcji alergicznej (EAR, ang. early allergic reaction), która występuje po kilku minutach od spożycia pokarmu zawierającego alergen, możliwa jest także reakcja późna (ang. late-phase reaction – LPR lub ang. late allergic reaction – LAR), która największe nasilenie osiąga około 6-10 godzin od kontaktu z alergenem.

Należy także wziąć pod uwagę to, że alergia może objawiać się w sposób nietypowy – przewlekłym zmęczeniem, częstymi migrenami i trudnościami w zasypianiu.

Alergia pokarmowa – leczenie

Jakie są objawy alergii pokarmowej u dorosłych - rodzinazdrowia.plLeczenie alergii pokarmowej należy przede wszystkim zacząć od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu oraz specjalistycznych testów, które mają na celu pomóc w ustaleniu alergenu. Główną metodą diagnostyki alergii pokarmowej jest metoda eliminacji z diety składnika pokarmu, który podejrzewamy o wywoływanie objawów alergii. Powoduje to ustąpienie objawów, a przy próbie ponownej prowokacji – ich nawrót. Taki test można wykonywać pod ścisłym nadzorem lekarza. Inną metodą diagnostyczną są testy skórne. Niekiedy wykonuje się badania serologiczne (oznaczanie stężenia swoistych IgE). Równie ważne jest przekazanie przez lekarza wiedzy choremu , np. na temat umiejętnego czytania etykiet i zwracania uwagi na dodatki zawarte w produktach spożywczych. W przypadku alergii pokarmowej w praktyce w ogóle nie korzysta się z leczenia farmakologicznego. Można spróbować odczulania, które powinno znacznie zmniejszyć reakcję organizmu na kontakt z alergenem. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego konieczne jest podanie adrenaliny.

Alergia pokarmowa u dorosłych – czy to częsty problem?

Alergia pokarmowa u dorosłych zdarza się statystycznie coraz częściej, jednak uznać można, że jest to rzadki problem. W większości przypadków alergia pokarmowa rozwija się u dzieci i zwykle się z niej „wyrasta”.

Objawy alergii pokarmowej mogą być podobne u dzieci i dorosłych w przypadku układu oddechowego, pokarmowego czy zmian skórnych. Jednak objawy alergii pokarmowej u dorosłych mogą być też nieoczywiste, np. przybrać postać chronicznego zmęczenia. Jeśli podejrzewamy, że możemy być uczuleni, leczenie alergii pokarmowej zacznijmy jak najwcześniej. Szybka diagnoza i dieta eliminacyjna złagodzą jej objawy.

 

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót