Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Gdy pojawia się problem z laktacją

Data publikacji: 1 sierpnia 2024, 15:42
Nie ma lepszego pokarmu dla niemowlęcia niż naturalny pokarm matki. Kobiece mleko dostarcza dziecku wszelkich koniecznych do rozwoju składników, a ponadto sam proces karmienia wpływa dodatnio na jego rozwój emocjonalny. Czasami jednak pojawiają się problemy z laktacją. Wtedy warto poszukać poradni laktacyjnych.

Spis treści:

Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Od 1991 roku w około 120 krajach, w pierwszym tygodniu sierpnia, obchodzony jest cyklicznie Światowy Tydzień Karmienia Piersią (WBW). Organizowany jest przez World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) i uważany jest za jedną z największych wspólnych kampanii tego typu prowadzonych przez organizacje międzynarodowe, takie jak WHO i UNICEF, w celu promowania korzyści płynących z karmienia piersią. Od 2016 roku WBW jest również zgodny z Celami Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem akcji jest podniesienie świadomości na temat, dlaczego należy karmić piersią niemowlaki, i jak pomóc w tym zakresie, w szczególności wcześniakom.

Dlaczego należy karmić piersią

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmić noworodka wyłącznie piersią przez pierwsze półrocze jego życia, a następnie, do 2. roku życia karmić piersią i stopniowo wprowadzać pokarmy uzupełniające. Pokarm naturalny matki zawiera wszystkie składniki niezbędne do właściwego rozwoju malucha. Dziecko pozyskuje w łonie matki substancje, określane jako czynniki neurorozwojowe, wzrostowe, gdyż odpowiedzialne są rozwój wszystkich najważniejszych narządów. Proces przerwania pępowiny nie pozbawia jednak dziecka do nich dostępu – są przekazywane właśnie podczas naturalnego karmienia. Ich skład jest wielką tajemnicą natury, wykształconą przez tysiąclecia ewolucji.

W pierwszych kilkudziesięciu tygodniach po narodzinach dochodzi do niewyobrażalnego procesu. Organizm małego człowieka rozwija się w bardzo szybkim tempie, będąc jednocześnie narażonym na bodźce obcego środowiska zewnętrznego. Tylko mleko matki jest mu w stanie zapewnić wtedy optymalne zabezpieczenie we wszystkie życiodajne składniki i przeciwciała. Mały człowiek ma najlepiej rozwinięty zmysł węchu i dotyku. Ciepło i znany zapach matki uspokaja go, wpływając na kształtującą się wtedy psychikę. Dziecko czuje się bezpiecznie, nie ma zaburzeń emocjonalnych i psychosomatycznych. Jest to często niedoceniany element właściwego rozwoju w latach kolejnych.

Brak chorób w przyszłości

Matka, która nie karmi dziecka własnym pokarmem, zwiększa ryzyko jego chorób w okresie noworodkowym. Ma to niestety wpływ na dalszy rozwój i zdrowie dziecka. Eksperci są zgodni, że im więcej dziecko choruje w okresie noworodkowym i niemowlęcym tym jest większe prawdopodobieństwo, że może mieć częstsze choroby w wieku dojrzałym. Wymienia się wśród nich częstsze skłonności do nadciśnienia, hipercholesterolemii, zawałów serca, czy chorób o podłożu alergicznym.

Gdy pojawią się problemy z laktacją

Niestety, nie zawsze mamy mogą karmić swoje maleństwa. Przyczyn jest wiele, dlatego do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Nie tylko dziecko, ale także młoda mama muszą nauczyć się tej pięknej czynności. Dziecko należy przystawić w możliwie najkrótszym czasie po porodzie, jednak wiele zależy od jego przebiegu i stanu fizycznego matki. W przypadku porodu siłami natury jest to zazwyczaj prostsze, inną procedurę stosuje się po cesarskim cięciu. Jeszcze innej dużo bardziej wymagającej opieki wymagają dzieci urodzone jako wcześniaki.

Aby maksymalnie pomóc młodej mamie, w ramach opieki na oddziałach ginekologiczno-położniczych, w okresie połogu powinna być dostępna konsultantka laktacyjna. To lekarka, położna, lub pielęgniarka.

Po wyjściu do domu

Podczas laktacji może się zdarzyć wiele trudności. W pierwszym okresie najbardziej należy zwracać uwagę na to, czy dziecko przybiera na wadze. Także odczuwanie bolesności przy karmieniu a także poranione czy uszkodzone brodawki powinno się natychmiast skonsultować ze specjalistą. Podobnie rzecz się ma z ilością pokarmu – czasami jest go zbyt mało, czasem zbyt dużo[1].

Gdzie szukać pomocy?

Na terenie całego kraju funkcjonują poradnie i doradczynie laktacyjne. Ich listy są dostępne w internecie. Ważne, by konsultacji udzieliła kompetentna osoba. W obecnej nomenklaturze występują skróty: CDL – Certyfikowany Doradca Laktacyjny, IBCLC – Międzynarodowy Certyfikowany Konsultant Laktacyjny.

To wysokiej klasy specjaliści. Pomogą nauczyć odpowiednich technik karmienia, a gdy zajdzie potrzeba skierują młodą mamę na dalsze konsultacje lekarskie.

Uzyskany certyfikat jest ważny pięć lat, po tym czasie egzamin trzeba zdawać ponownie lub można się „recertyfikować” udowadniając swoją aktywność w zdobywaniu aktualnej wiedzy poprzez uzbieranie odpowiedniej ilości punktów edukacyjnych (CERP). Najpóźniej po 10 latach od uzyskania pierwszego certyfikatu wszyscy konsultanci IBCLC muszą zdawać ponownie egzamin. Pochodząca z najnowszych badań naukowych wiedza o laktacji pozwala konsultantom IBCLC skuteczniej pomagać karmiącym kobietom w rozwiązywaniu ich problemów laktacyjnych [2].

Autor: Beata Nowak

Źródła:

[1] http://usk.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3091:1-7-sierpnia-wiatowy-tydzie-karmienia-piersi&catid=41:zostatniejchwili&Itemid=64

[2] https://laktacja.org.pl/konsultanci-ibclc-oraz-doradcy-cdl/

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/92282,co-to-jest-poradnia-laktacyjna

https://imid.med.pl/pl/dzialalnosc-kliniczna/poradnie-specjalistyczne/poradnie-ogolne/poradnia-zaburzen-laktacji

Image by freepik
Image by prostooleh on Freepik

 

 

 

 

Powrót